Čtvrtek 20.12.2001
Svátek má Dagmar

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

ŠAMANOVO DOUPĚ: Zdravotnický příběh s cirkulárkou

MUZEUM KOMUNISMU: Během svátků velmi vhodná připomínka

DETEKTIVKA: Černý dravec

VÁNOČNÍ POVZDECHNUTÍ: Prázdné místo.

RODINA A PŘÁTELÉ: Velmi podezřelý výjev v bistru u Tesca

PSÍ PŘÍHODY: Pes rukavičku sežral

ARCHITEKTURA: Začíná velká výstava Jana Kotěry v Obecním domě

NÁZOR: Pár (smutných) poznámek k (veselému) katolickému diktátu

MÉDIA: Pravdivé lži

PŘÍRODA: Vánoce "batůžkářů"

ZDRAVÍ: Znají lékaři Hippokratovu přísahu?

NO TOHLE: Mobilem se dočkáte.

STUDIE: O jednom z možných scénářů reformy penzijního systému (4)

SCHUSTEROVO DĚDICTVÍ : Bankrot Košic už na spadnutí

ZAMYŚLENÍ: Pětirubl ukazuje směr
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny

19.12. MROŽOVINY: Komunismus versus kybernetika
František Novotný
Kovanicův článek o vědě za komunismu z minulého týdne sice vyvolal značnou polemiku - ta ale připomínala rozprávku hluchého se slepým. Přitom se jedná o klíčový prvek jak pochopit selhání ideologie, je-li konfrontována s objektivní pravdou vědy. Důkazem jsou peripetie kybernetiky za bolševismu, jež stojí za samostatnou úvahu.

17.12. MROŽOVINY: O Evropě s chladnou hlavou
František Novotný
V podstatě běžný příspěvek do diskuse ke společnému prohlášení Evropského parlamentu, který na jeho půdě pronesl Václav Klaus, vyvolal doma silnou politickou přestřelku. V kouři z mediální palby tohoto souboje se pak rozplynulo jádro věci - spor o charakter Evropské unie, který je nám beztak vzdálen jako Mars - ač za pár let by se mohl dotýkat peněženky každého z nás.

12.12. MROŽOVINY: Pitva jednoho teroristického útoku
František Novotný
Lékařské pitvy se provádějí nikoli z morbidní zvědavosti, ale pro ochranu živých. Z těchže důvodů se analyzují i teroristické útoky, mezi nimi i útok na americký torpédoborec "Cole", jehož rozbor k výročí přepadu přinesl polský odborný časopis "Morza, statky i okrety".

10.12. MROŽOVINY: Šedesát let bitvy o Moskvu
František Novotný
V téže době, kdy Američané počítali ztráty v Pearl Harboru, počítali je i Němci. Poprvé od zahájení války byli poraženi v polním tažení. Rudá armáda odrazila jejich útok na Moskvu a první prosincový týden roku 1941 zahájila protiofenzivu, která Němce vrhla zpět až o 400 km.

5.12. MROŽOVINY: Paradoxy Pearl Harboru
František Novotný
Pozítří uplyne 60 let od japonského útoku na Pearl Harbor. Akce proti americké námořní základně, provedená před vyhlášením války, se stala osudnou - avšak Japonsku. Toto ale není jediný paradox jedné z mediálně nejvděčnějších episod 2. světové války.

3.12. MROŽOVINY: Iracionální pověra feminismu
František Novotný
S periodicitou hodnou lepší věci se v denním tisku objevují sloupky a články autorek nesoucí se na společné vlně - že násilí je čistě mužskou záležitostí a že svět, řízený ženami, by byl světem lásky a míru.

28.11. MROŽOVINY: Příliš křehký pro 20. století
František Novotný
Dnes je tomu 120 let, co se narodil německy píšící spisovatel Stefan Zweig, autor románových biografií o Erasmu Rotterdamském, Kalvínovi a Castelliovi, Balzacovi, Amerigu Vespuccim a Magellanovi. Byl ale příliš křehký, aby snesl hnědý kal, který zalil Německo v 30. letech a posléze uvrhl svět do války.

26.11. MROŽOVINY: Přistěhovalci před branami
František Novotný
Před týdnem referoval denní tisk o přednášce místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly na Jihočeské univerzitě, jejímž námětem byla přistěhovalecká politika v blízké budoucnosti. Podle ministra jenom statisíce přistěhovalců zachrání Česko před vymřením a ekopolitickou krizí.

21.11. MROŽOVINY: Krvavý islám
František Novotný
Je islám mírumilovné náboženství nebo nesnášenlivá víra, vyznačující se násilím? Nehledejme odpověď ani u zastánců, ani u odpůrců koránu, a dejme slovo suchým číslům statistiky, aby nám odpověděla - jednoznačně a průkazně, jaký DNEŠNÍ islám ve vztahu k jiným vyznáním a civilizačním okruhům opravdu je.

19.11. MROŽOVINY: Intelektuálové
František Novotný
Kdo koho pokládá za intelektuála a jaký je vlastně obsah tohoto slova? Jací lidé vytvářejí tuto zvláštní vrstvu západní společnosti, jež si činí nárok, aby udávala tón v oblasti morálky, mravnosti a společenského uspořádání vůbec?

14.11. MROŽOVINY: Chlap jak má být
František Novotný
Zítra tomu bude již dvacet pět let, co zemřel francouzský herec Jean Gabin, patřící od třicátých až po léta šedesátá k světovým hvězdám kinematografie. Jeho filmové postavy, chlapi, jak mají být, nás ale těší stále.

12.11. MROŽOVINY: Islám očima politologa
František Novotný
Představuje islám ohrožení nebo ne? Je Usáma bin Ládin především muslim nebo především terorista? Na tyto navýsost aktuální otázky hledá odpověď kdekdo a kde se dá, mnozí Američané a Evropané i přímo v Koránu, kde ale každý, jako v Bibli, nalezne vždy to, co chce. Proto je přínosnější dát slovo civilizačnímu znalci, politologu S. Huntingtonovi.

7.11. MROŽOVINY: Filmový Harry Potter přichází
František Novotný
Knížky britské autorky J. K. Rowlingové o malém klukovi, který se učí na čaroděje ve škole kouzel, demonstrovaly, že i v době počítačových her lze napsat příběhy, jež dokáží přitáhnout děti ke čtení. O Harrym Potterovi, jak se autorčin knižní hrdina jmenuje, se za čtyři roky prodalo neuvěřitelných 100 milionů knížek, což vyprovokovalo produkci Warner Bros., aby jeho podobu převedla na filmové plátno.

5.11. MROŽOVINY: Prezidentova válka
František Novotný
Tentokrát není námětem komentáře válka amerického prezidenta Bushe proti terorismu, ale útok českého prezidenta Václava Havla proti "většině českých občanů, kteří tak či onak spolupracovali s režimem" (bývalým). Slova padla při prezidentově slavnostního projevu 28. října 2001 a hozenou rukavici pak jménem "většiny českých občanů" pozvedl autentický pravicový publicista Emanuel Mandler.

31.10. MROŽOVINY: Civilizace na rozcestí
František Novotný
Konfrontace s terorismem, do níž byly USA vtaženy, vyvolává i jiné otázky než tu, jež byla námětem pondělních Mrožovin. Přestože úkol vyhladit terorismus a potrestat pachatele útoku na USA je mimo diskusi, stále bude přetrvávat otázka, zda západní civilizace, jejímž smyslem vždy byla expanze, v poslední době technologická a duchovní, si dokáže najít jiné zdůvodnění sebe sama.

29.10. MROŽOVINY: Progresoři lidských práv
24.10. MROŽOVINY: Bulíci prohnaného sedláka Fencla
22.10. MROŽOVINY: Poznámky k terorismu
17.10. MROŽOVINY: Svět už není zábavní park
15.10. MROŽOVINY: Obnažené dno extremismu
10.10. MROŽOVINY: Scénář protiteroristické války
8.10. MROŽOVINY: Třináct století konfrontace
3.10. MROŽOVINY: Komandos, rangeři, čindité
1.10. MROŽOVINY: Neodolatelná vůně arabské karty
26.9. MROŽOVINY: Manhattanské mýty
24.9. MROŽOVINY: Dvojí tvář ideologie
19.9. MROŽOVINY: Vojáci víry
17.9. MROŽOVINY: Konec snění
12.9. MROŽOVINY: Operace "Kursk"
10.9. MROŽOVINY: Buďte laskaví na svého místního komunistu
5.9. MROŽOVINY: Svět podle Heyerdahla
3.9. MROŽOVINY: Profesionalizace armády není všelék
29.8. MROŽOVINY: Zrod Hornblowera
27.8. MROŽOVINY: Pilát, Merle, Hemingway
22.8. MROŽOVINY: Osud mořeplavce