Čtvrtek 13.12.2001
Svátek má Lucie

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

LETECTVÍ: Bratři Wrightové byli první

IZRAEL: Klub šachistů-amatérů

ŠAMANOVO DOUPĚ: Episody trvající 42 let

FAN: Legenda televizní sci-fi konečně na českých obrazovkách

PSÍ PŘÍHODY: Doba milostného blouznění pominula

RODINA A PŘÁTELÉ: Muzeum komunismu v Praze Na Příkopě

INFOSERVIS: Český příspěvek k řešení světových problémů

LIDÉ: Rozloučení s Laďou Zajíčkem

POSTŘEHY: O botách

ZAJÍMAVOST: Golfem k maturitě

VÁNOCE: Vánoční rádio poprvé na Internetu

SLOVENSKO : Další herec musel vystřízlivět

ZDRAVÍ: Mytí rukou aneb další kroky devitalizace

CHTIPEK: Manifest muže

MEJLEM: S.O.S. . .
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Slovenská kronika

13.12. SLOVENSKO : Další herec musel vystřízlivět
Ĺubomír Sedláčik
Známý slovenský herec Ľubo Roman byl nucen v těchto dnech vystřízlivět. Nemáme tím ale tentokrát na mysli snad jeho sklon k něčemu dobrému ve skleničce. Jako zatím jediný kandidát současné vládní koalice, byl zvolen do čela kraje. Začal zostra - bojem o historickou budovy sídla bratislavské župy. Zcela vážně se chystal svolat "anarchistické" zasedání regionálního parlamentu na ulici, pokud dům na Župním náměstí pro svůj úřad nedostane. Facka, která dala umělci najevo, jaký reálný význam je novým krajům přikládán, přilétla velice brzy. Její ozvěna obsahuje také nechtěný odkaz lidem, že tolik kritizované 75 procentní ignorování voleb, asi nebylo od nich až tak nerozumné.

12.12. SLOVENSKO : Dobře utajená premiérova čistka
Ĺubomír Sedláčik
Nedávné slovenské regionální volby, které přesvědčivě vyhrálo Mečiarovo HZDS, mají ještě stále své dozvuky. Jen díky šikovnosti reportérů "slovenské Novy", TV Global, se provalilo, že premiér Mikuláš Dzurinda ze své návštěvy v Bruselu neletěl přímo do hlavního města, ale v noci si "odskočil" do Košic. Navzdory trapným pokusům o utajení nosu mezi očima, není těžké uhodnout, co tam tak náhle dělal : Včera totiž následoval ve vládní straně tzv. "letecký den".

11.12. KOLAPS V BÍLÉM : Recepty se vystavují už i na mrtvoly
Ĺubomír Sedláčik
Plošný kolaps systému zdravotní péče na Slovensku, je oddalován již pouze nesystémovými kroky vládnoucí garnitury, která jejich dopad podle všeho plně vědome přesouvá na budoucí vládu, vzešlou z podzimních voleb 2002. Pŕíznaků, že se hodina pravdy v bílém neúprosně blíží, je čím dál tím více. Nejen dejme tomu soukromné inzeráty otce v tisku, který takto zoufale hledal krev pro nastávající operaci svého dítěte, ale třeba i předepisování léků na jména - mrtvých pacientů.

10.12. SLOVENSKO : Krkavčím otcům už nemá pšenka pokvést, ale...
Ĺubomír Sedláčik
Až tři skupiny politiků a úředníků chystají na nejbližší dobu novelizaci zákonů, upravujících na Slovensku zejména (ne)placení výživného otci nezletilých dětí. Česká legislativa si už v tomto směru pospíšila dříve. Cílem má být, aby na sebe alespoň dočasně stát převzal břemeno nejen placení, ale zejména vymáhání dluhů od "zapomětlivých" tatínků. Jako všude, i zde ale číhají v pozadí nepříliš charakterní partikulární zájmy politických stran.

7.12. SLOVENSKO : Krásná politička obviněna z podvodu
Ĺubomír Sedláčik
Nedávno jsme na našich stránkách rozebírali úroveň vkusu místopředsedkyně agilní slovenské strany Smer, Moniky Beňové, která si na svou osobní internetovou stránku dala videosoubor, kde tančí v ringu mezi polonahými muži. Včera ale tato kontroverzní mladá dáma dostala na Mikuláše ještě lepší "dárek" : Byla policií obviněna z milionového finačního podvodu. Situace není zdaleka jednoznačná, jisté ale je, že velikým ambicím své strany tato dáma asi moc nepomohla.

6.12. CHAPADLA M$ : Dzurinda udělal z Billa Gatese státní politiku
Ĺubomír Sedláčik
Včera se v Praze setkal slovenský premiér Mikuláš Dzurinda s nejbohatším mužem světa, Billem Gatesem. Politik byl šéfem Microsoftu přímo nadšen. Podepsali dohodu o spolupráci, na základě které by se SR prý měla stát "nejlepším prostředím v Evropě" pro vývoj softwaru. Bohužel, myslící člověk nemohl mít dobrý dojem z do očí bijícího Dzurindova farizejství, se kterým před Američanem slovně horlil za moderní informační technologie, zatímco doma jeho vláda tyto aktivity svými činy doslova dusí.

4.12. SLOVENSKO : Zeleným protiatomově pomohl soud
Ĺubomír Sedláčik
Slovenský Nejvyšší soud rozhodl, že úřad pověřený dozorem nad jadernou bezpečností, musí dodat zdejší odnoži hnutí Greenpeace údaje o rekonstrukci atomové elektrárny V-1 v Jaslovských Bohunicích. V odborných kruzích vyvolalo toto usnesení značné překvapení, mluví se kromě jiného o narušení obchodního tajemství. Po "demonstračně - bojovém" českém Temelíně, je tedy možná na obzoru další precedens, jak nasypat písek do soukolí. Jde totiž hlavně o to, nakolik jsou snahy nejednou již neslavně proslulé organizace Greenpeace, upřimné.

3.12. VOLEBNÍ FIASKO : Proč Slováci hlasovali nohama ?
Ĺubomír Sedláčik
Uplynulou sobotu proběhli v SR historicky první volby do vyšších územních celků. Přišla k nim jenom asi čtvrtina voličů. Nejenom to je důležitým signálem, že občané mají něčeho už dost. Realisté sice předpokládali výrazné zabodování opozice, ale opravdu nikdo nečakal výsledek kupř. z trenčínského kraje, kde ze 45 křesel v místním parlamentu obsadí Mečiarovo HZDS - 45 míst. Nade vším se tyčí hlavní otázka lidí : K čemu nám budou další úřady ?

30.11. SLOVENSKO : Lidem hážou volební kost, za jejich zády je okrádají
Ĺubomír Sedláčik
Zítra ráno se otevřou dveře místností, ve kterých si Slováci vůbec poprvé mají zvolit své zástupce do regionálních samospráv. Značně nízké prognózy účasti voličů nejsou, jak se zamyslíme, náhodným jevem. Za zády občanů se ale dějí ty skutečně závažné věci. Jednou z nich je včerejší zpráva Slovenských telekomunikací, že od ledna se zase bude zdražovat. Nejvíce internetové služby. Národ ale už není tak hloupý, aby neviděl politickou odpovědnost vládnoucích kruhů za své zbídačování.

29.11. SLOVENSKO : Jak si vyrobit falešné...syny
Ĺubomír Sedláčik
Za padělání peněz se věšelo už od dob, kdy oběživo Féničané vymysleli. Výroba nepravých úředních listin také vzkvétala od samých počátků byrokracie. Ale vyrobit si falešné potomky, to je jen tak někdo nepamatuje. Dnes se dovíme, jak si v takovémto případě počínal jistý šikovný Slovák, naco mu to bylo a zejména, zda je vinen pouze samotný zloděj, nebo také ti, kteří jemu a podobným vytvářejí společensko - politické podhoubí.

28.11. SLOVENSKO : Nadějná prezidentka tančí mezi polonahými muži
Ĺubomír Sedláčik
S krásnými ženami ve veřejném životě je to někdy obtížné. Českou soudkyni, která kdysi soutěžila v Miss monokini, chtěli její nerudní kolegové posléze vyloučit ze svých řad. Herečka Magda Vášáryová, kandidující na prezidentku SR, budila rozpaky i svými předchozími erotickými scénami ve filmech. V podobné tradici vykročila už také další adeptka na hlavu státu, podpředsedkyně strany Smer, Monika Beňová. Opravdu je otázkou, zdali je nejlepší možnou vizitkou jí samotné i její strany internetové video na vlastní oficiální webstránce, kde tančí v boxerském ringu mezi polonahými obdivovateli. Vědí vůbec strany, k čemu jim ženy jsou ?

27.11. NĚJAK MNOHO NÁHOD : Lekl se Čech slovenských mocnářů ?
Ĺubomír Sedláčik
Bývalý šéfredaktor Mladé Fronty Dnes, Petr Šabata, stojící nyní v čele slovenského deníku Pravda, musel včera mnoho vysvětlovat. Jeho list totiž nevyšel ráno, ale v nižším nákladu se tiskl až na oběd. Oficiální příčinou byla porucha rotačky. Jenže nejenom rotačky, ale "kupodivu" i internetového serveru. Je pravým důvodem hněv prezidenta Schustera nebo miliardáře Majského nad publikovanými články ?

26.11. PRAVDA O SCHUSTEROVI : Jak se na cizí účet stát otcem vlasti
Ĺubomír Sedláčik
Čtenáři naší rubriky nám někdy vyčítali, že si nevážíme svého prezidenta. Je tomu tak ale nikoliv proto, že by třeba falešně zpíval (i když jeho halasně propagovaná CD deska musela nakonec být pro nezájem zdarma rozdána v dětských domovech), ale zejména za spáleniště, které pod maskou hodného státníka za sebou na ostudu svého města i celé vlasti, zanechával a zanechává. Přinášíme dnes komplexní analýzu, která na faktech názorně ukáže, kdo vlastně na čele slovenského státu stojí.

23.11. DAREBÁCTVÍ : Pravda o prý násilné sterilizaci romek
Ĺubomír Sedláčik
Doufejme že naposledy se dnes vracíme k mezinárodní aféře, kterou rozpoutal jeden ze samozvaných vůdců slovenských romů. Konečně totiž vyšla najevo celá pravda, za kterou by v normálních poměrech šel pan "politik" sedět, až by zčernal.

22.11. VZDĚLANÍ HLUPCI : Pochutnáme si také u nás na hot docs ?
Ĺubomír Sedláčik
Mladí vědci - doktorandi, si ve Francii před několika léty založili protestní hnutí pod názvem "hot docs". Nelíbil se jim zejména chaotický systém jejich uplatnění, jaký jim stát nabízel. V jiné obdobě asi čeká také Slovensko hněv akademické obce. Jak lze věřit v serióznost politiků, kteří na jedné straně paušálně naříkají, že univerzity, zejména ty, které zřídila Mečiarova garnitura, jsou ekonomickou "černou dírou" - na straně druhé ale vědomě cpou peníze daňových poplatníků i do mrtvých oborů ?

21.11. SLOVENSKO : Ultraslováci se rvou, Dzurinda směje, volič aby plakal
20.11. SLOVENSKO : Slavný plot na Matiční ulici bude mít bratra
19.11. SLOVENSKO : Internetová lumpárna
16.11. ČESKO - SLOVENSKO : Columbus připlul elektrickým vedením
14.11. SLOVENSKO : Ivana Kšeftoviče nepochovali ani dzurindisté
13.11. SLOVENSKO : Stalinista vycenil zbytky zubů na minitalibanistu
12.11. SLOVENSKO : Co není přiklincováno...
9.11. SLOVENSKO : Hrůza - zas všechno jen těm Čechům !?
8.11. SLOVENSKO : Konečně snad bude moct být i mocnář vůl
7.11. SLOVENSKO : Když ti v obci bouchne plyn...
6.11. SLOVENŠTÍ LEPŠÍ LIDÉ : Nevyšetřují spiťáka, ale policisty
5.11. SLOVENSKO : Dostane Rudolf Schuster od papeže rozhřešení ?
2.11. ROZTRHANÉ DÍTĚ II. : Polopravda horší než celá lež
1.11. POMALÁ VRAŽDA : Zabíjejí JEN psa, zato před očima všech
30.10. STERILIZACE ROMEK : Někdo si doufejme půjde sednout
29.10. VÝSADY POSLANCE : Potřebujeme tzv. lepší lidi ?
26.10. SADOMASO V PARLAMENTU : Bičuje slovenského ministra Češka ?
25.10. SLOVENSKO : Feministky se dávájí do pohybu
24.10. VÁLKA O TELEVIZI : Železný vyhrál první kolo na body
23.10. ROZTRHANÉ DÍTĚ : Bartovi příbuzní jsou prý zabijáci