Čtvrtek 20.12.2001
Svátek má Dagmar

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

ŠAMANOVO DOUPĚ: Zdravotnický příběh s cirkulárkou

MUZEUM KOMUNISMU: Během svátků velmi vhodná připomínka

DETEKTIVKA: Černý dravec

VÁNOČNÍ POVZDECHNUTÍ: Prázdné místo.

RODINA A PŘÁTELÉ: Velmi podezřelý výjev v bistru u Tesca

PSÍ PŘÍHODY: Pes rukavičku sežral

ARCHITEKTURA: Začíná velká výstava Jana Kotěry v Obecním domě

NÁZOR: Pár (smutných) poznámek k (veselému) katolickému diktátu

MÉDIA: Pravdivé lži

PŘÍRODA: Vánoce "batůžkářů"

ZDRAVÍ: Znají lékaři Hippokratovu přísahu?

NO TOHLE: Mobilem se dočkáte.

STUDIE: O jednom z možných scénářů reformy penzijního systému (4)

SCHUSTEROVO DĚDICTVÍ : Bankrot Košic už na spadnutí

ZAMYŚLENÍ: Pětirubl ukazuje směr
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Slovenská kronika

20.12. SCHUSTEROVO DĚDICTVÍ : Bankrot Košic už na spadnutí
Ĺubomír Sedláčik
Na našich stránkách jsme nedávno přinesli obsáhlý článek, podrobně rozebírající košickou primátorskou kariéru 1994 – 1998 nynější hlavy státu, Rudolfa Schustera. Astronomické dluhy, které za sebou zanechal a které hrozí městským bankrotem, se včera vláda rozhodla „nezatáhnout“ přímo z kapes všech občanů. Zajisté šlo o nelehké rozhodování, k dispozici byla pouze špatná - a ještě horší varianta. Jenže žádnou lítost si nezaslouží ti politici, kteří tohoto džina, co se jim teď jen směje, vypustili z láhve.

19.12. BUDAPEŠŤ : Maďaři štvou v duchu 19. století
Ĺubomír Sedláčik
Jak mají Češi nedobrou historickou zkušenost s německým nacionalismem, tak je zas národ slovenský poznamenán podobnými nemilými vzpomínkami na soužití s Maďari. Jakkoliv by moderně a občansky smýšlející lidé chtěli nechat tyto reminiscence upadnout do zapomenutí, maďarské politické kruhy zavinili nyní zcela zjevný vzrůst napětí se Slovenskou republikou. Zákon o tzv. zahraničních Maďarech, přijatý v Budapešti , stojí proti duchu evropské integrace, zasahuje do vnitřních záležitostí sousedních zemí a vzácně sjednotil v pobouření celé bratislavské politické spektrum.

18.12. SLOVENSKO : Tento plyn je nejlepší, ten si pustím...
Ĺubomír Sedláčik
Regionální volby mají nechutný dozvuk v podobě státem posvěceného podezření z korupce při vybavování nových úřadů. To není jediný příznak, že o devět měsíců se má narodit nová vládnoucí garnitura. Z médií opět útočí stupidní reklamy kupř. na elektřinu vyráběnou monopolně, z čeho je jasné, že v pozadí se za něčí režie, už veřejné peníze začínají znova přesouvat do těch "správných" kapes.

17.12. DRUHÉ KOLO VOLEB : Antimečiarismus definitivně z módy ?
Ĺubomír Sedláčik
Sobotní druhé kolo slovenských regionálních voleb už jenom dalo poslední tečku za větou, kterou občané vyslovili již před dvěma týdny : Že většina z nich rezignovala, a ti co se přesto účastnili, dali po právu vládní koalici "výprask". Předvčerejšek s drtivým vítězstvím HZDS mluví silnějším hlasem, než by to bylo mnohým příjemné.

14.12. NATO : Robertson nasypal hrách pod nohy Dzurindovi
Ĺubomír Sedláčik
Zprávu zavánějící senzačností jsme se doslechli včera : Generální tajemník NATO George Robertson opravdu přijme na návštěvu Vladimíra Mečiara. Téměř už jediná zbývající agenda Mikuláše Dzurindu, tedy strašení možným návratem Mečiara, teď premiéra staví do polohy legendárního liptovského zbojníka Jánošíka, který už sice vidí zlou bábu s mísou hráchu - ale nemá jí kam uhnout. Zdá se, že o reálných poměrech na Slovensku je již rozhodnuto a dzurindismus definitivně mrtev i v očích Západu.

13.12. SLOVENSKO : Další herec musel vystřízlivět
Ĺubomír Sedláčik
Známý slovenský herec Ľubo Roman byl nucen v těchto dnech vystřízlivět. Nemáme tím ale tentokrát na mysli snad jeho sklon k něčemu dobrému ve skleničce. Jako zatím jediný kandidát současné vládní koalice, byl zvolen do čela kraje. Začal zostra - bojem o historickou budovy sídla bratislavské župy. Zcela vážně se chystal svolat "anarchistické" zasedání regionálního parlamentu na ulici, pokud dům na Župním náměstí pro svůj úřad nedostane. Facka, která dala umělci najevo, jaký reálný význam je novým krajům přikládán, přilétla velice brzy. Její ozvěna obsahuje také nechtěný odkaz lidem, že tolik kritizované 75 procentní ignorování voleb, asi nebylo od nich až tak nerozumné.

12.12. SLOVENSKO : Dobře utajená premiérova čistka
Ĺubomír Sedláčik
Nedávné slovenské regionální volby, které přesvědčivě vyhrálo Mečiarovo HZDS, mají ještě stále své dozvuky. Jen díky šikovnosti reportérů "slovenské Novy", TV Global, se provalilo, že premiér Mikuláš Dzurinda ze své návštěvy v Bruselu neletěl přímo do hlavního města, ale v noci si "odskočil" do Košic. Navzdory trapným pokusům o utajení nosu mezi očima, není těžké uhodnout, co tam tak náhle dělal : Včera totiž následoval ve vládní straně tzv. "letecký den".

11.12. KOLAPS V BÍLÉM : Recepty se vystavují už i na mrtvoly
Ĺubomír Sedláčik
Plošný kolaps systému zdravotní péče na Slovensku, je oddalován již pouze nesystémovými kroky vládnoucí garnitury, která jejich dopad podle všeho plně vědome přesouvá na budoucí vládu, vzešlou z podzimních voleb 2002. Pŕíznaků, že se hodina pravdy v bílém neúprosně blíží, je čím dál tím více. Nejen dejme tomu soukromné inzeráty otce v tisku, který takto zoufale hledal krev pro nastávající operaci svého dítěte, ale třeba i předepisování léků na jména - mrtvých pacientů.

10.12. SLOVENSKO : Krkavčím otcům už nemá pšenka pokvést, ale...
Ĺubomír Sedláčik
Až tři skupiny politiků a úředníků chystají na nejbližší dobu novelizaci zákonů, upravujících na Slovensku zejména (ne)placení výživného otci nezletilých dětí. Česká legislativa si už v tomto směru pospíšila dříve. Cílem má být, aby na sebe alespoň dočasně stát převzal břemeno nejen placení, ale zejména vymáhání dluhů od "zapomětlivých" tatínků. Jako všude, i zde ale číhají v pozadí nepříliš charakterní partikulární zájmy politických stran.

7.12. SLOVENSKO : Krásná politička obviněna z podvodu
Ĺubomír Sedláčik
Nedávno jsme na našich stránkách rozebírali úroveň vkusu místopředsedkyně agilní slovenské strany Smer, Moniky Beňové, která si na svou osobní internetovou stránku dala videosoubor, kde tančí v ringu mezi polonahými muži. Včera ale tato kontroverzní mladá dáma dostala na Mikuláše ještě lepší "dárek" : Byla policií obviněna z milionového finačního podvodu. Situace není zdaleka jednoznačná, jisté ale je, že velikým ambicím své strany tato dáma asi moc nepomohla.

6.12. CHAPADLA M$ : Dzurinda udělal z Billa Gatese státní politiku
Ĺubomír Sedláčik
Včera se v Praze setkal slovenský premiér Mikuláš Dzurinda s nejbohatším mužem světa, Billem Gatesem. Politik byl šéfem Microsoftu přímo nadšen. Podepsali dohodu o spolupráci, na základě které by se SR prý měla stát "nejlepším prostředím v Evropě" pro vývoj softwaru. Bohužel, myslící člověk nemohl mít dobrý dojem z do očí bijícího Dzurindova farizejství, se kterým před Američanem slovně horlil za moderní informační technologie, zatímco doma jeho vláda tyto aktivity svými činy doslova dusí.

4.12. SLOVENSKO : Zeleným protiatomově pomohl soud
Ĺubomír Sedláčik
Slovenský Nejvyšší soud rozhodl, že úřad pověřený dozorem nad jadernou bezpečností, musí dodat zdejší odnoži hnutí Greenpeace údaje o rekonstrukci atomové elektrárny V-1 v Jaslovských Bohunicích. V odborných kruzích vyvolalo toto usnesení značné překvapení, mluví se kromě jiného o narušení obchodního tajemství. Po "demonstračně - bojovém" českém Temelíně, je tedy možná na obzoru další precedens, jak nasypat písek do soukolí. Jde totiž hlavně o to, nakolik jsou snahy nejednou již neslavně proslulé organizace Greenpeace, upřimné.

3.12. VOLEBNÍ FIASKO : Proč Slováci hlasovali nohama ?
Ĺubomír Sedláčik
Uplynulou sobotu proběhli v SR historicky první volby do vyšších územních celků. Přišla k nim jenom asi čtvrtina voličů. Nejenom to je důležitým signálem, že občané mají něčeho už dost. Realisté sice předpokládali výrazné zabodování opozice, ale opravdu nikdo nečakal výsledek kupř. z trenčínského kraje, kde ze 45 křesel v místním parlamentu obsadí Mečiarovo HZDS - 45 míst. Nade vším se tyčí hlavní otázka lidí : K čemu nám budou další úřady ?

30.11. SLOVENSKO : Lidem hážou volební kost, za jejich zády je okrádají
Ĺubomír Sedláčik
Zítra ráno se otevřou dveře místností, ve kterých si Slováci vůbec poprvé mají zvolit své zástupce do regionálních samospráv. Značně nízké prognózy účasti voličů nejsou, jak se zamyslíme, náhodným jevem. Za zády občanů se ale dějí ty skutečně závažné věci. Jednou z nich je včerejší zpráva Slovenských telekomunikací, že od ledna se zase bude zdražovat. Nejvíce internetové služby. Národ ale už není tak hloupý, aby neviděl politickou odpovědnost vládnoucích kruhů za své zbídačování.

29.11. SLOVENSKO : Jak si vyrobit falešné...syny
Ĺubomír Sedláčik
Za padělání peněz se věšelo už od dob, kdy oběživo Féničané vymysleli. Výroba nepravých úředních listin také vzkvétala od samých počátků byrokracie. Ale vyrobit si falešné potomky, to je jen tak někdo nepamatuje. Dnes se dovíme, jak si v takovémto případě počínal jistý šikovný Slovák, naco mu to bylo a zejména, zda je vinen pouze samotný zloděj, nebo také ti, kteří jemu a podobným vytvářejí společensko - politické podhoubí.

28.11. SLOVENSKO : Nadějná prezidentka tančí mezi polonahými muži
27.11. NĚJAK MNOHO NÁHOD : Lekl se Čech slovenských mocnářů ?
26.11. PRAVDA O SCHUSTEROVI : Jak se na cizí účet stát otcem vlasti
23.11. DAREBÁCTVÍ : Pravda o prý násilné sterilizaci romek
22.11. VZDĚLANÍ HLUPCI : Pochutnáme si také u nás na hot docs ?
21.11. SLOVENSKO : Ultraslováci se rvou, Dzurinda směje, volič aby plakal
20.11. SLOVENSKO : Slavný plot na Matiční ulici bude mít bratra
19.11. SLOVENSKO : Internetová lumpárna
16.11. ČESKO - SLOVENSKO : Columbus připlul elektrickým vedením
14.11. SLOVENSKO : Ivana Kšeftoviče nepochovali ani dzurindisté
13.11. SLOVENSKO : Stalinista vycenil zbytky zubů na minitalibanistu
12.11. SLOVENSKO : Co není přiklincováno...
9.11. SLOVENSKO : Hrůza - zas všechno jen těm Čechům !?
8.11. SLOVENSKO : Konečně snad bude moct být i mocnář vůl
7.11. SLOVENSKO : Když ti v obci bouchne plyn...
6.11. SLOVENŠTÍ LEPŠÍ LIDÉ : Nevyšetřují spiťáka, ale policisty
5.11. SLOVENSKO : Dostane Rudolf Schuster od papeže rozhřešení ?
2.11. ROZTRHANÉ DÍTĚ II. : Polopravda horší než celá lež
1.11. POMALÁ VRAŽDA : Zabíjejí JEN psa, zato před očima všech
30.10. STERILIZACE ROMEK : Někdo si doufejme půjde sednout