Pondělí 11.2.2002
Svátek má Božena

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Gordický uzel Benešových dekretů

POLITIKA: Referendum, imunita a "nezávislé" osobnosti za US

TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo

POLITIKA: Sociální návyky a důchodová reforma

RODINA A PŘÁTELÉ: Jarní úklid

PSÍ PŘÍHODY: Dáma s kýblem v akci

PRAHA: Masopust aneb Nad Žižkovem slunce nezhasíná

AKTUALITA: Malé politické zemětřesení v Holandsku.

POLITIKA: To sladké slovo imunita

PŘÍRODA A ZDRAVÍ: Volíme přírodní léčbu - AKNÉ (16)

MATEMATIKA: Výukový systém na webu

SKRBLÍK: Životní pojištění - ušetřete až 12 000 Kč

ESEJ O KNIZE: Emoce... ty naše mršky jedny!(část 1.)

ZDRAVÍ: Odběry tkání (2)

PŘÍRODA: Zvířecí poradna na serveru Českého rozhlasu
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět

9.2. CESTY: Trak, já a Amerika (18)
Michal Málek
Tak teď přemýšlím kdeže jsem to vlastně minule přestal. Jo, u nově kariéry. Pat Phillips a jeho company mně potřebovali čím dál tím míň, některé týdny vůbec ne. Kopecky bus, to byly hlavně jízdy po městě a do Los Angeles, nejvíc s Mormony do jejich chrámu. A hlavně čekání. Odvezl jsem někam lidi a čekal. Vytáhl knihu a četl si, vytáhl televizi a díval se na něco, to je jedno na co, hlavně zabít čas. Náš podnik skomíral, neměli jsme pořádné = pěkné autobusy a na to se moc dbá. Nový autobus MCI americké výroby stojí v základní výbavě přes 200.000 dolarů. Podnik musí mít opravdu jistotu, že se vynaložené peníze vrátí a tu u Kopeckých neměli. Tak k mým dvěma zaměstnáním přibylo třetí, podpora v nezaměstnanosti. Kvalifikoval jsem se, protože pro mě podnik neměl dost práce.

6.2. REPORTÁŽ: Australský buš měsíc po požárech.
George Švehla
Tak horké Vánoce a Silvestra jako právě ty minulé jsme tu ještě neměli. Buš hořel všude kolem nás a my jsme žili 20 dnů v hustém kouři. Ještě teď je tím kouřem v domku všecko načichlé. Nu, říká se, že uzené déle vydrží, tak se necháme překvapit.

5.2. LIDÉ: Dr. Shaikh píše z cely smrti.
Aleš Vyhnal
Dr. Younus Shaikh je pákistánský lékař a racionalista, který vystudoval ve Velké Británii. V Pákistánu přednášel fyziologii. Je zakladatelem a prezidentem jediné racionalistické organizace v Pákistánu "The Enlightenment". V říjnu roku 2000 byl zadržen v Islámábádu na základě článku 295 C pákistánského trestního zákoníku a 18. srpna roku 2001 byl odsouzen k trestu smrti za rouhání. Měl se dopustit toho, že uvedl, že rodiče proroka Mohameda nemohli být muslimové, protože zemřeli dříve, než Mohamed islám založil a také, že Mohamed nemohl být do svých čtyřiceti let muslimem.

4.2. TERORISMUS: Portret teroristy
Dušan Neumann
Osama bin Ladin je dnes nejznámějším teroristou. Podle izraelské rozvědky je ve srovnání s Imadem Mugniyehem učedníkem.

2.2. CESTY: Trak, já a Amerika (17)
Michal Málek
Každý stát má svou státní silniční policii vždy v černých autech, ti ovšem nejezdí po celém státě ale mají svá území působnosti. Potom má každá county (okres?) svou policii (ve slangu county-mounty). Ti mají jinak barevná auta a většinou, pokud zrovna jejich město nutně nepotřebuje peníze, nejsou na dálnicích nebezpeční. Zato když z ní sjedete je třeba se mít na pozoru. Je mnoho malých městeček, jejichž rozpočet stojí na vybraných pokutách a bez toho by neměl starosta a šerif na výplatu. To se potom nainstaluje "speed trap" (rychlostní past?), na místo kde by to nikdo nečekal se dá naprosto nelogická značka snížení rychlosti a už se vybírá. Ale to znáte z domova. Až na to, že tady to všichni místní vědí, protože ta past je tam roky, truckers si to řeknou po rádiu (někdo toho policajta vždycky uvidí) a patří ke vzdělání takovou past poznat. Takže to odnesou turisti a těm to patří.

1.2. ZE SVĚTA: Tajemství Coca-Coly odhaleno
Marek Toman
Za socialistických časů nacházelo soutěžení Sovětského svazu s prohnilým, ale jaksi úspěšnějším Západem všelijakých pozoruhodných podob. Byly šířeny mýty, co všechno z pokladnice světové vědy prý objevil sovětský, respektive ruský mužik dávno před západními odborníky. Užaslý či zhnusený čtenář tak mohl číst o všelijakých předobrazech automobilu, letadla či rovnou rakety, vznikajících z březového dřeva v kterési ruské vesničce před stovkami let.

26.1. CESTY: Trak, já a Amerika (16)
Michal Málek
Tak jsem dostal mail, abych napsal něco o truckstopech. Uvědomil jsem si, že tady vlastně píšu úplně samozřejmě o věcech, které tam doma neznáte a nemůžete znát. To, co jsem loni v létě viděl na cestě z Čech přes Rakousko do Italie a kde kamiony stály přes noc bych nazval rest areou, truckstop je něco dovela jiného.

25.1. ZE ŽIVOTA: Podzim života.
George Švehla
Již pěknou řádku let chodím po okolí a přilehlém buši na ranní procházky. Poslední dva měsíce poprvé sám, protože od poloviny sedmdesátých let se mnou chodil náš jozefčík Waldemar a od poloviny let osmdesátých se přidal podvraťák Pajda, co si mě jednou, také na procházce, vybral za pána. Ale to je jiná kapitola.

24.1. MEJLEM: Názory a ohlasy čtenářů
Pavel Vondra
George W. Bush bude mít při příštích prezidentských volbách značné problémy se znovuzvolením. A to i pokud se do historie zapíše jako "Ten, který jednou pro vždy vymýtil terorismus z naší planety" (pěkné indiánské jméno, že?). Jeho protikandidát ho totiž lehce trumfne. Stačí, když voličům dokáže, že zvládne pozřít obyčejný preclík, aniž by při tom omdlel.

23.1. INFOSERVIS.NET: Harpagonové v srdci Evropy
Tomáš Pojar
Má-li být válka proti terorismu korunována opravdovým úspěchem, není možné omezit ji pouze na vojenské operace. Spolu s nimi se její nedílnou součástí musí stát také dlouhodobá a hlavně smysluplná pomoc zemím, kde vládne chaos a chudoba. Česká vláda prostředky na tuto pomoc drasticky seškrtala.

23.1. INFOSERVIS.NET: Harpagonové v srdci Evropy
Tomáš Pojar
Má-li být válka proti terorismu korunována opravdovým úspěchem, není možné omezit ji pouze na vojenské operace. Spolu s nimi se její nedílnou součástí musí stát také dlouhodobá a hlavně smysluplná pomoc zemím, kde vládne chaos a chudoba. Česká vláda prostředky na tuto pomoc drasticky seškrtala.

19.1. TEROR: Jsem zoufalý, stydím se a nejsem sám...
Yehuda Lahav
Tragedie Aviho Boaze opět potvrdila, že atentátníci zabíjejí nejen lidi, ale i jejich naděje.

19.1. CESTY: Trak, já a Amerika (15)
Michal Málek
Jinak na tuhle dobu zrovna moc nevzpomínám, byla to prostě práce. Pak přišlo, co jednou přijít muselo. Prezident Reagan podepsal dohodu se SSSR o omezeni řízených střel a protože se téměř všechny vyráběly v San Diegu, znamenalo to omezení provozu a zavírání továren. Lidé neměli peníze a až byly v San Diegu stovky domů, které nikdo nechtěl, přestalo se stavět a přestalo být třeba tolika kanceláří. Náhle jsem zase neměl co dělat. Sice mně tu a tam potřebovali, ale tady neexistuje neco jako překážka v práci z viny organizace, když není co dělat, jsem doma zadarmo.

19.1. INFOSERVIS: Barmský deník
Michael Luhan
Sémantické kličky thajské vlády v praxi znamenají, že Bo Ťij může být kdykoli deportován zpátky do Barmy, kde ho čeká dlouholeté vězení za jeho aktivity proti barmskému režimu. Prodlužující se nejistota si přitom vybírá svou daň.

12.1. CESTY: Trak, já a Amerika (15)
Michal Málek
Myslím, že už jsem vysvětlil jak málo společného má tahle práce s romantikou dálek. Je to hltání mil, kdy mozek jede na volnoběh a mysl je upřena někam úplně jinam. Je po cestě spousta krásných míst, ale zastavit není čas. Obdivovat znovu a znovu to co je vidět ze silnice se nedá. Jsou samozřejmě vyjímky a jednou z nich místo o kterém už jsem se letmo zmínil, Arizonský Flagstaff.

7.1. AUSTRÁLIE: Požáry v NSW
5.1. CESTY: Trak, já a Amerika (14)
4.1. TÉMA: Kozel zahradníkem aneb demokracie v zeleném
3.1. AUSTRÁLIE: Požáry v NSW - 2002
3.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Poskytněme trošku brutality i Čečně!
2.1. ZAJÍMAVOSTI: Střípky z Ameriky.
31.12. SVĚT: Australské Vánoce 2001.
29.12. CESTY: Trak, já a Amerika. (13)
24.12. ZAJÍMAVOSTI: Střípky z Ameriky, dnes vánoční
24.12. VÁNOČNÍ: Všechny zvony z Heleny
22.12. CESTY: Trak, já a Amerika
21.12. TERORIZMUS: Súdánci americké hrozby nechápou
19.12. IZRAEL: Není kam uhnout.
19.12. AUSTRÁLIE: Krásný předvánoční dáreček.
19.12. ZE SVĚTA O NÁS: Nic nevidíme, nic nevíme
17.12. PROTI TEROTISMU: Otisky prstů v pase?
15.12. ČLOVĚK V TÍSNI: Česká humanitární pomoc dorazila do Afghánistánu
15.12. CESTY: Trak, já a Amerika.
14.12. ČLOVĚK V TÍSNI: Česká humanitární pomoc dorazila do Afghánistánu
14.12. LIDÉ: Touha po slávě a smrti