Pondělí 11.2.2002
Svátek má Božena

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Gordický uzel Benešových dekretů

POLITIKA: Referendum, imunita a "nezávislé" osobnosti za US

TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo

POLITIKA: Sociální návyky a důchodová reforma

RODINA A PŘÁTELÉ: Jarní úklid

PSÍ PŘÍHODY: Dáma s kýblem v akci

PRAHA: Masopust aneb Nad Žižkovem slunce nezhasíná

AKTUALITA: Malé politické zemětřesení v Holandsku.

POLITIKA: To sladké slovo imunita

PŘÍRODA A ZDRAVÍ: Volíme přírodní léčbu - AKNÉ (16)

MATEMATIKA: Výukový systém na webu

SKRBLÍK: Životní pojištění - ušetřete až 12 000 Kč

ESEJ O KNIZE: Emoce... ty naše mršky jedny!(část 1.)

ZDRAVÍ: Odběry tkání (2)

PŘÍRODA: Zvířecí poradna na serveru Českého rozhlasu
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny

11.2. MROŽOVINY: Gordický uzel Benešových dekretů
František Novotný
Mediální kampaň kolem Benešových dekretů týkajících se odsunu sudetských Němců, neboť jenom o ně jde, vyprovokovaná rakouskou populistickou stranou "Svobodných", vytvořila z celé záležitosti nepřehledný gordický uzel, do něhož každý vplétá jenom to lano, za které se mu nejlépe tahá.

6.2. MROŽOVINY: 85 let neomezené ponorkové války
František Novotný
Podle rozkazu ze dne 31. ledna 1917 spustilo císařské Německo od prvních únorových dnů neomezenou ponorkovou válku. Znamenala porušení Haagské konvence, zakazující potápění obchodních lodí bez výstrahy, a stala se předobrazem válek budoucích, jež už neměly být vedeny vojáky proti vojákům, ale vojáky proti civilistům.

4.2. MROŽOVINY: Vedlejší kvalifikace - blázen
František Novotný
Jižní oceán, kam se kdysi odvažovali jenom velrybáři a pečlivě připravené expedice badatelů, je dnes běžným "revírem" závodního jachtingu. Nejzuřivějšímí vodami Antarktidy vede i trasa devítiměsíčního etapového závodu kolem zeměkoule Volvo Ocean Race, jenž právě probíhá.

30.1. MROŽOVINY: Patřil celému světu
František Novotný
Pod tímto titulkem americký list "New York Times" uveřejnil 13. dubna 1945 nekrolog presidenta F. D. Roosevelta. O muži, který stál v čele protihitlerovské koalice a jehož stodvacáté výročí narození si dnes připomínáme, nemohla být vyřčena případnější slova.

28.1. MROŽOVINY: Zamyšlení nad kolektivní vinou
František Novotný
Kolektivní vina je dnes termínem veskrze ohavným, na který slušný člověk ani nesmí pomyslit. Je-li někomu pak přišito, že se v intencích tohoto termínu vyjadřuje, jak se to stalo premiéru Zemanovi nejen v německém, ale i v českém tisku za větu o vlastizradě sudetských Němců, je to známkou nejvyššího pobouření. Znamená to snad, že kolektivní vina se stala umělým termínem až na totalitní objednávku?

23.1. MROŽOVINY: Osamělý podivín na trůnu
František Novotný
Jen málokterý panovník v dějinách vytvořil epochu nazvanou svým jménem. Poštěstilo se to také nejbizarnějšímu vládci, jakého kdy Země Koruny české měly, císaři Rudolfu II., od jehož smrti uplynulo v neděli 390 let.

21.1. MROŽOVINY: Více o lidské povaze, méně o Haiderovi, nic o Temelínu
František Novotný
V souvislosti s diplomatickou přestřelkou mezi Vídní a Prahou mnohé komentáře vyjadřují stanovisko, že Rakušané a Češi si nemají co vyčítat. Otázkou ale je, zda toto stanovisko nevypovídá více o komentátorech než o komentované skutečnosti.

17.1. MROŽOVINY: Diese Tschechen
František Novotný
V pondělí 14. 1. 02 český premiér Zeman doporučil Rakušanům, aby se postfašistického politika Heidera a jeho strany "Svobodných" co nejrychleji zbavili. O den později následovala demarše rakouské vlády, žádající o vysvětlení. Aby i krajané v zámoří pochopili, kde má tato diplomatická přestřelka počátek a že tentokrát padla hrubá záplata na ještě hrubší pytel, je třeba uvést, co ze strany pana Heidera předcházelo.

16.1. MROZOVINY: Existuj, armádo
František Novotný
Mezinárodní terorismus a především zářijový útok na USA rozvířil debatu o účelnosti klasických ozbrojených sil. Má smysl v dnešním světě, kde po pádu komunismu bezprostředně nehrozí velmocenský konflikt, vydávat obrovité sumy na jaderné zbraně, strategické letectvo, námořnictvo, mechanizovaná vojska a tankové jednotky, vybudované na pravidlech do dějin odcházejících světových válek?

14.1. MROŽOVINY: Opravdu sbohem, armádo?
František Novotný
V příloze "Orientace" Lidových novin vyšel 5. 1. 01 rozsáhlý článek politologa Pavla Barši. Pod titulkem "Sbohem, armádo" je pak zahrnuta jak kritika vojenské odpovědi USA na teroristický útok z 11. 9. 00, tak názory, které přesně reprezentují současnou intelektuální scénu i s učebnicovými ukázkami jemné manipulace, jež je této scéně vlastní.

9.1. MROŽOVINY: Hvězdný posel
František Novotný
Včera uplynulo rovných 360 let od okamžiku, co v naprosté izolaci po několika letech domácího vězení a pod dozorem inkvizice vydechl naposled muž, který jako první zamířil dalekohled na nebesa a přinesl lidstvu poselství hvězd.

7.1. MROŽOVINY: Angažovaní dramatikové
František Novotný
Letošní novoroční projev prezidenta Václava Havla, pronesený s neobvykle odkrytým hledím, nastoluje otázky po širších souvislostech. Jaký je vztah specifických intelektuálů, jimiž angažovaní dramatikové jsou, k politice? Jaké mají, respektive měli, ambice a nakolik se český prezident vymyká z jejich rámce? Byť i letmo nahozené odpovědi snad čtenářům umožní lépe pochopit člověka na stolci českých prezidentů.

2.1. MROŽOVINY: Rok obratu
František Novotný
Ačkoli jsou historické paralely ošidné, nepřestávají se uplatňovat v obdobných situacích obdobné vzorce lidského chování. 11. září 2001 utrpěli Američané tentýž šok jako o 60 let dříve jejich prarodiče při nevyprovokovaném útoku na Pearl Harbor. Bude tedy rok 2002, první rok "války" s terorismem, obdobou válečného roku 1942?

31.12. MROŽOVINY: Poslední den v roce
František Novotný
K různosti lidského pokolení patří i to, že poslední den v roce někteří upřednostňují pohled dopředu a druzí bilancování toho uplynulého. A jenom moudří zvládnou obé.

26.12. MROŽOVINY: Jedinečná Marlene
František Novotný
Patřila k nejkrásnějším ženám 20. století, její famózní nohy se pak staly mýtem samy o sobě. Pokládala se za věčnou a odmítla si připustit, že každý člověk musí zestárnout. Zítra uplyne 100 let od okamžiku, kdy Maria Magdalena Dietrichová, jak znělo její civilní jméno, tento boj proti času zahájila a počala vytvářet legendu o nestárnoucí plavovlasé Venuši.

24.12. MROŽOVINY: Pokoj lidem dobré vůle
19.12. MROŽOVINY: Komunismus versus kybernetika
17.12. MROŽOVINY: O Evropě s chladnou hlavou
12.12. MROŽOVINY: Pitva jednoho teroristického útoku
10.12. MROŽOVINY: Šedesát let bitvy o Moskvu
5.12. MROŽOVINY: Paradoxy Pearl Harboru
3.12. MROŽOVINY: Iracionální pověra feminismu
28.11. MROŽOVINY: Příliš křehký pro 20. století
26.11. MROŽOVINY: Přistěhovalci před branami
21.11. MROŽOVINY: Krvavý islám
19.11. MROŽOVINY: Intelektuálové
14.11. MROŽOVINY: Chlap jak má být
12.11. MROŽOVINY: Islám očima politologa
7.11. MROŽOVINY: Filmový Harry Potter přichází
5.11. MROŽOVINY: Prezidentova válka
31.10. MROŽOVINY: Civilizace na rozcestí
29.10. MROŽOVINY: Progresoři lidských práv
24.10. MROŽOVINY: Bulíci prohnaného sedláka Fencla
22.10. MROŽOVINY: Poznámky k terorismu
17.10. MROŽOVINY: Svět už není zábavní park