31.1. Trávu jsme si občas "okořenili" rýží
www.infoservis.net
"A když se otec vydal do Číny pro jídlo, chytili ho a poslali do pracovního tábora." říká Kang Hjok ze severokorejského Onsongu. Z KLDR se mu podařilo uprchnout. Komentářů k článku:
30.1. SVĚT: Nakřáplé filipíny 8 : do hor k bývalým lovcům lebek
Ota Ulč
Rozhodli jsme, že na pár dní opustíme Manilu a příbuzenstvo, a vyrazíme k severu do hor, k neobvyklým domorodcům, a prvním cílem bude Baguio, prý v dramatické přírodě a s divokými Igoroty v okolí. Je to filipínský magnet a v létě se tam dokonce stěhuje celá vláda. Letní úprk úřadů za snesitelným klimatem není v tropech neobvyklý - Indie má svou Simlu a Darjeeling, Indonésie má Bogor. Komentářů k článku:
29.1. SVĚT: Atlantická halekačka (3) - Motýli z Višegrádu
Podepsán Publius
Před
útokem na Irák informoval český tisk o tom, že 70 procent národa je
proti jednostranné akci Spojených států. Česká vláda v souladu s
veřejným míněním, a v rozporu s tehdejším prezidentem,
zdůraznila, že české jednotky nejsou a nebudou součástí akce „Irácká
svoboda“ bez mandátu OSN. Komentářů k článku:
28.1. SVĚT: Preventivní války
Martin Ondreját
Mnoho lidí v USA se nyní cítí podvedeno, neboť podporovali válku na základě zdůvodnění Bílého domu. Na druhé straně se však nachází velká část americké veřejnosti, která stále válku podporuje, a co je horší, nemálo z nich dokonce věří, že Saddám Hussajn byl zapleten do útoků ze září 2001. Co na tom, že neexistuje nejenže žádný důkaz, ale dokonce ani jediná věrohodná indície ! Komentářů k článku:
27.1. INTERNET: Na světě vládnou schizofrenní a hrabiví tučňáci aneb kauza Napal tučňáka.
JITA Splítková
Vládnou nám tučňáci? Musí to tak být, protože i MI5 pracuje v jejich prospěch a každý jim jde z cesty. Mám důkaz? Hnedle vám ho předložím. Komentářů k článku:
27.1. SVĚT: Nakřáplé filipíny 7 : jazyk, rasa, příroda
Ota Ulč
Na Filipínách úřední řečí bývala španělština a byl jsem překvapen, jak pramálo jí tam zůstalo. Neslyšel jsem ji v rádiu, na ulici, neviděl jsem ji na plakátu. Ustoupila na latifundie a podrželi si ji lidé starší a noblesní. Komentářů k článku:
26.1. SVĚT: Nakřáplé filipíny 6 : různá povyražení
Ota Ulč
Odjeli jsme do nóbl podniku s kasinem a krupiérkami, ještě pohlednějšími než na jaké jsem před pár měsíci lačně brejlil v Macau. Komentářů k článku:
23.1. SVĚT: Nakřáplé filipíny 4 : kontrasty
Ota Ulč
To by bylo třetí slovo mého sporého telegramu. Třeba banka z betonu a skla a u postranního vchodu podúředník krmí vepře. Komentářů k článku:
23.1. SVĚT: Atlantická halekačka (2)
Podepsán Publius
Politika založené na hobbesovské filosofii se řídí dynamikou mocenských os a
koalicí. Logika mocenské politiky v hobbesovském světě, zákon akce a reakce, vyžaduje
koalice, které mají naději na přežití. Komentářů k článku:
23.1. SVĚT: Nakřáplé filipíny 5 : k příbuzným a hodování
Ota Ulč
Jakmile se odjede z hlavních boulevardů, těžko vyjít z údivu, proč si válkou zdevastovanou Manilu takhle mizerně znovuzbudovali. Kultura bydlení je v nepříznivém kontrastu třeba ke kultuře oblékání. Komentářů k článku:
22.1. VĚDA: Lokalita pro ITER: Velká politika nad velkou vědou aneb Tak kdo si zaslouží to první umělé Slunce?
Jan Mlynář
První termonukleární reaktor ITER (tepelný výkon 500-700MW) se má v dohledné době stát druhým nejnákladnějším vědeckotechnickým centrem lidstva. Prvenství drží mezinárodní vesmírná stanice ISS, ta má ovšem velkou kliku - nemusí stát na zemi. Komentářů k článku:
22.1. USA: Zpráva o stavu Unie
Dušan Neumann
Bývá to nejdůležitější projev roku Zpráva o stavu Unie přednesená presidentem před oběma komorami Kongresu. Neuplynuly ani dvě hodiny od chvíle kdy G.W.Bush opustil Kapitol a zpravodajské kanály americké televize do detailu rozebírají jeho řeč v diskusi s kongresmany a senátory obou stran. Co vlastně v padesátičtyřminutové řeči president sdělil národu? Komentářů k článku:
22.1. SVĚT: Nakřáplé filipíny 3 : stav zákonnosti
Ota Ulč
Zločinnost, téma nevyčerpatelné. Komentářů k článku:
21.1. SVĚT: Pohled do ciziny: zdravotnictví
Jaroslav Teplý
Stárnutí obyvatelstva zasáhlo zhruba stejně jak státy EU, tak státy postsocialistické. Pro financování schodků zdravotního a pensijního pojištění se stále hůře hledají zdroje. Je zřejmé, že občané budou musit platit stále víc a to tak, že buď by si podrželi dosavadní systém s do nebe stoupajícími premiemi nebo jim budou zkráceny požitky s tím, že premie budou stoupat trochu pomaleji, při čemž podstatným problémem jsou trvalou péči vyžadující pensisté se skromným důchodem. To platí pro všechny země, já však zde nebudu podávat přesný popis jejich postupu, ale omezím se jen na věci, které mě zaujaly Komentářů k článku:
21.1. SVĚT: Nakřáplé filipíny 2 : seznamování s realitou (doprava)
Ota Ulč
Generál Douglas Mac Arthur dostál svému slibu "I shall return". Vrátil se v lednu 1945, když flotila 164 lodí dorazila k zálivu Lingayen, přesně k témuž místu, kde se začátkem války vylodili Japonci. Jejich hlavní komandant Yamashita se stáhl do hor, vyhlásil Manilu za otevřené město, aniž ale rozkazu bylo uposlechnuto. Admirál Iwabachi, místo aby si hleděl vody, nařídil uspořádat kamikadze bitvu, dům od domu, bitva trvala měsíc, a Manila vesměs lehla popelem. Komentářů k článku:
|