Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 30.4.2005
Svátek má Blahoslav
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Co si dovoluje president
 >JAPONSKO: Osudná zatáčka ve městě Amagasaki
 >EVROPA: Deset důvodů pana prezidenta pro přijetí euroústavy
 >MOBY DICK: České Textárny zlevňují své služby
 >ZÁBAVA: Menu dobré TV nálady...
 >BODYPAINTING: Ňadra opět jinak
 >RECESE: Nová soutěž „Průšvihář roku“
 >ZÁBAVA: Rady a pokyny pro mladou nevěstu
 >SPORT: Mistr hokejové ligy šampiónem jen na ledě
 >CHTIP: Jedině tak...
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: 100 Největších Čechů 5. května na ČT1
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: 10 eko-omylů prezidenta Klause
 >EKONOMIKA: USA i Evropa bez inflačních tlaků
 >EVROPA: Tvrdé NE nebo měkké ANO?
 >POLITIKA: Paní Večerková ministryní vnitra?

  Starší články
 >30.6. MROŽOVINY: Jak Ivan Langer loví skalp České televize
 >23.6. MROŽOVINY: Sto čtyřicet let a tři dny od tažení na Červené řece
 >16.6. MROŽOVINY: Hrdina Jaderského moře
 >9.6. MROŽOVINY: Otazníky kolem Dne D
 >2.6. MROŽOVINY: Vítěz od Cušimy 2
 >31.5. MROŽOVINY: Vítěz od Cušimy 1
 >26.5. MROŽOVINY: Jachtařské finty paní Češtiny
 >19.5. MROŽOVINY: Nečekaná tvář filmové hvězdy
 >12.5. MROŽOVINY: Jachtařský román z časů výjezdních doložek
 >5.5. MROŽOVINY: Námořní rozpaky paní Češtiny 3
 >28.4. MROŽOVINY: Námořní rozpaky paní Češtiny 2
 >21.4. MROŽOVINY: Námořní rozpaky paní Češtiny 1
 >14.4. MROŽOVINY: V čelistech civilizačních kleští 2
 >7.4. MROŽOVINY: Sto let Srdečné dohody
 >31.3. MROŽOVINY: Jasínovská koláž
 >24.3. MROŽOVINY: V čelistech civilizačních kleští
 >17.3. MROŽOVINY: Queen Mary 2 pod rentgenem
 >10.3. MROŽOVINY: Vítězství v Atlantiku
 >3.3. MROŽOVINY: Blýskání na nové časy
 >25.2. MROŽOVINY: Tygr a drak v exsovětské zbroji

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny
 
10.1. MROŽOVINY: Bavíme se s Eurotelem
František Novotný
Mrožoviny přinášejí zápis jedné e-mailové korespondence mezi stěžovatelkou a pracovníkem Eurotelu. Jistým způsobem je zábavný.
Komentářů k článku:

22.12. MROŽOVINY: Kořeny válečnictví 3
František Novotný
Ačkoli o škodlivosti válek pochybuje málokdo, svět válčit nepřestává. Odpověď na otázku, proč tomu tak je, hledali mnozí. Přehled posledních názorů pak poskytuje kniha "Historie válečnictví" britského vojenského historika Johna Keegana. Následující text, který je o ni opřen, obsahuje třetí část přednášky psané pro Fénixcon Brno 2004.
Komentářů k článku:


15.12. MROŽOVINY: Kořeny válečnictví 2
František Novotný
Ačkoli o škodlivosti válek pochybuje málokdo, svět válčit nepřestává. Odpověď na otázku, proč tomu tak je, hledali mnozí. Následující text je druhou částí přednášky psané pro Fénixcon Brno 2004.
Komentářů k článku:


8.12. MROŽOVINY: Kořeny válčení 1
František Novotný
Ačkoli o škodlivosti válek pochybuje málokdo, svět válčit nepřestává. Odpověď na otázku, proč tomu tak je, hledali mnozí. Přehled posledních názorů pak obsahuje kniha "Historie válečnictví" britského vojenského historika Johna Keegana. Následující text, který je o ni opřen, vznikl jako přednáška pro Fénixcon Brno 2004.
Komentářů k článku:


31.8. MROŽOVINY: SNP stále kontroverzní
František Novotný
Oslavy Slovenského národního povstání patřily za bývalého režimu a obzvláště za Husákovy éry k ikonám komunistického liturgického roku. To ale není důvod této významné události, v níž před 60 lety navíc šlo o budoucnost Československa, nevěnovat výroční vzpomínku, když se vyznačuje kontroverzním politickým zákulisím jako snad žádná jiná akce 2. světové války.
Komentářů k článku:


25.8. MROŽOVINY: Připravit loď k boji!
František Novotný
Mezi složkami rakousko-uherských ozbrojených sil, které se před 90 lety hotovily k boji, bylo i loďstvo na Jadranu. A k tomuto výročí pak městské muzeum v Chomutově přichystalo výstavu, která se v suchozemském Česku hned tak nevidí. Pod názvem, který tvoří i titulek tohoto článku, seznamuje návštěvníka s historií rakousko-uherské floty a s jejím nasazením během 1. světové války - hlavně za pomoci špičkových modelů Zdeňka Tollara.
Komentářů k článku:


18.8. MROŽOVINY: Jadranské noční můry.
František Novotný
Dalmatské ostrovy vytvářejí jeden z nejlaskavějších jachtařských revírů na světě. Jejich vícenásobný řetěz dokonale chrání vnitřní vodní cesty před vlnami otevřeného moře a poskytuje nespočet úkrytů a zátok nejen pro kotvení, ale i pro koupání v průzračné a přitom teplé vodě. Nicméně i tato jachtařská růže má své trny, jak na vlastní kůži minulý týden poznali i Aston, Sněhová vločka, Gentleman a další přátelé z Neviditelného psa.
Komentářů k článku:


11.8. MROŽOVINY: Dobytí Guamu
František Novotný
Letošního 11. srpna uplynulo 60 let od okamžiku, kdy po Saipanu a Tinianu dobyly americké tichomořské síly i poslední zbývající cíl operace "Forager" - ostrov Guam v souostroví Mariany. Boje o tuto "vnitřní závoru" japonské obrany probíhaly souběžně s invazí do Normandie a je zajímavé porovnat rozdílnost nasazených sil a použitých taktik.
Komentářů k článku:


9.8. MROŽOVINY: Člověk v zrcadle moře
František Novotný
Ten, kdo je lidem – ale také sobě - ve svých knihách nastavil, nosil dvě jména. Narodil se jako Jósef Teodor Konrad Korzeniowsky, ale před osmdesáti léty, 3. srpna 1924, zemřel jako Joseph Conrad.
Komentářů k článku:


4.8. MROŽOVINY: O jednom pacifistickém bludu
František Novotný
Přesvědčení, že války vyvolávají zbrojaři, aby vyprodali sklady, je součástí pacifistické víry a do svého ideologického arzenálu je převzali i komunisté s přívlastkem "imperialističtí" (zbrojaři). Jelikož se tento blud, který nahrazuje skutečný vhled do sociálních kořenů válek, objevuje tu a tam i v komentářích na NP, není od věci mu věnovat pár řádek.
Komentářů k článku:


28.7. MROŽOVINY: Poznámka k iráckému problému
František Novotný
Po celý minulý týden přinášela média zprávy o selhání amerických a britských zpravodajských služeb, jež přehnaně informovaly o arzenálu ZHN Saddámova Iráku. Tím se zdůvodnění zásahu proti tomuto diktátorskému režimu ocitlo na vodě a vyvstává otázka, co vlastně vedlo Bushovu administrativu k válce.
Komentářů k článku:


21.7. MROŽOVINY: Technický šperk v srdci Jeseníků
František Novotný
Při pohledu z Pradědu západním směrem zaujme každého pozorovatele hora s rovným temenem a při troše štěstí si povšimne i lesklého proužku, který prozrazuje, že se tam nachází jezero. Jedná se o horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, výjimečného technického díla, skrytého uvnitř skalního masivu v údolí říčky Divoká Desná.
Komentářů k článku:


14.7. MROŽOVINY: Převrhnutí uprostřed Atlantiku
František Novotný
Každoročně pluje přes Atlantik kolem 5 000 jachet, mnohdy jen s rodinnými posádkami a dětmi na palubě. I přes kvalitní meteoslužbu a její radiopříjem se nikdy nedá vyloučit možnost setkání s bouří a z toho vyplývající možnost převrácení lodě, jak se to stalo i autorovi tohoto článku právě před 10 lety.
Komentářů k článku:


12.7. MROŽOVINY: Zvedá se třetí technologická vlna
František Novotný
Ačkoli byl úspěšný start soukromého kosmického stroje SpaceShipOne dne 21. června 2004 oceněn jako mezník, jímž se kosmonautika přesouvá ze sféry státních mamutích akcí s astronomickými rozpočty do sféry mnohem lacinějšího komerčního podnikání, které teprve může lidstvu otevřít vesmír v plné šíři, jako vždy se pozapomnělo na technologický převrat, který výtvor ing. Rutana předznamenává.
Komentářů k článku:


7.7. MROŽOVINY: Operace Bagration
František Novotný
V létě před 60 roky neutrpělo nacistické Německo jenom porážku na západě vyloděním Spojenců v Normandii, ale i na východě, kde 23. června 1944 Rudá armáda zahájila velkorysou operaci Bagration. Následkem bylo osvobození Běloruska a rozpad východní fronty, kterou se Němcům malým zázrakem podařilo stabilizovat až v srpnu na Visle.
Komentářů k článku: