NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE

Úterý 26.6.2001
Svátek má Adriana

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


2001-06-01 uzávěrka soutěže Zlatá zebra
>>>


2001-06-30 uzávěrka soutěže Cesta bez návratu
>>>


2001-06-15 uzávěrka soutěže BC 2001
>>>


2001/05/31 - uzávěrka soutěže Edieho Krígla (horor)
>>>

 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša
 HLAVNÍ STRÁNKA

26.6. LIDÉ: 7 krát 8 = Ondřej Neff, (pagi)
Istrocon 2000
Minicon 2000

Když jsem si o víkendu chystal rozvrh psaní na Sarden, bloumal jsem knihovnou a hledal nějakého českého autora, o kterém bych mohl něco zajímavého napsat. A pak jsem si uvědomil, že jsem od počátku podlehl nechuti Ondřeje Neffa, který nemá rád povídání o sobě a ještě navíc zveřejňovaná na Neviditelném Psu (měli jste ho slyšet, jak nevrle komentoval můj článek o jeho účasti na dění okolo SB a MMF v Praze!)

Jenže těžko psát o SF, o fandomu a o dění okolo toho všeho a tvářit se, že Ondřej Neff neexistuje. Opak je pravdou - je živý, tvoří a svým osobitým způsobem předhazuje okolnímu světu své názory. Narodil se před šestapadesáti lety - 26. června 1945 - v rodině prodchnuté kumštem i obchodem, jak si o tom můžete přečíst ve vzpomínkové knížce Večery u krbu (1995). Je to svérázná kronika rodu Neffů, osobitý mix vyprávění jeho otce i Ondřejových vzpomínek a komentářů. Tahle knížka je velmi zajímavá tím, jak v ní Ondřej Neff ukazuje tvůrčí metodu svého otce - a zároveň se v ní můžete přesvědčit, co všechno a jak formovalo Ondřeje Neffa - nejenom spisovatele, ale také fotografa, dramatika a příležitostného výtvarníka.

V roce 1969 ukončil Fakultu sociálních věd a publicistiky UK v Praze. Již jako student pracoval v rozhlasu, kde získal první publicistické a redaktorské zkušenosti - o jedné epizodě jeho tehdejšího života si můžete přečíst více zde, a ta také trochu napoví, proč po absolvování školy nemohl v rozhlase pokračovat a proč si našel zaměstnání v propagaci nakladatelství Albatros (1970-74). Pak si odskočil do oddělení propagace obchodního domu Kotva (1974-75) a navázal coby fotograf v Ústředí lidové a umělecké výroby (1975-79).

Od roku 1979 se konečně mohl věnovat novinařině - do roku 1985 působil v Mladé frontě. Tam si ho pamatuji coby redaktora víkendové přílohy deníku. Tehdy měl kancelář v zadním traktu složité budovy v Panské ulici, kde sídlila jak novinová redakce, tak i knižní nakladatelství. Systém pavlačí, schodišť, slepých i funkčních odboček, zkratek a bludných chodeb dělal z nakladatelství MF past na ty, kdo nepřicházeli vybaveni alespoň tři sta metrů dlouhým provázkem. Ale tohle mraveniště mělo jednu ohromnou výhodu - v té době tam působila řada osobností, které se nějakým způsobem dotýkaly naší SF. Ondřej Neff tam kromě přípravy rubrik do víkendové přílohy diskutoval a spolupracoval s Vojtou Kantorem, Jardou Veisem, Karlem Pacnerem či Vladimírem Kováříkem.

V roce 1987 přešel do redakce literárního měsíčníku Kmen a od roku 1990 do roku 1994 působil v redakci deníku - to už se ale ty noviny jmenovaly Mladá fronta Dnes, a navíc i zakládal a šéfredaktoroval měsíčník Ikarie. Od roku 1994 je spisovatelem, publicistou a scénáristou na volné noze. Krátce po opuštění redakce se mu začalo stýskat po řeholi každodenní publicistiky - a tak na jaře 1996 rozjel internetový deník Neviditelný Pes, pozoruhodný projekt, díky němuž vlastně může fungovat i naše zpravodajství o SF. (Jeho vyčerpávající bibliografie je rozsáhlá, a tak se tu zmíním jen o některých titulech.)

Jeho knižní tvorba začíná jeho sběratelskou zálibou ve verneovkách - Podivuhodný svět Julese Verna (1978). S Vladimírem Kováříkem, dlouholetým kamarádem, napsali knihu Holky se perou jinak (1978). Ještě mimo SF, ale s výrazným fantaskním motivem je kniha A včely se vyrojily (1983). Fotografie ho nějaký čas živila, a tak není divu, že vydal populárně naučnou publikaci Tajná kniha o fotografii (1981) a po letech se k této tématice vrátil knihou Tajná kniha o digitální fotografii (2001). Knižní sborníky jeho článků z NP tvoří osu jeho non-SF tvorby posledních let.

Právě jeho vernovská záliba ho přivedla k SF. Výsledkem byly články o SF ve Zlatém máji - a zejména kniha Něco je jinak (1981), vyprávění o české SF literatuře, o její historii, tvůrcích a dílech, později doplněná souborem úvah Tři eseje o české SF (1985). To už ale začal být pravidelným účastníkem Parconů a část své energie začal věnovat fandomu. Společně s proskribovaným Alexandrem Kramerem napsali (a pod Ondřejovým jménem vydali) historii světové SF - Všechno je jinak (1987). Do této oblasti jeho tvorby ještě patří spoluautorství Encyklopedie literatury science fiction (1995) a studie Pět etap české fantastiky (in: Ivan Adamovič, Slovník české literární fantastiky, 1995).

Beletristickou tvorbu začal povídkami, publikovanými jak ve fanzinech, tak ve sbírkách původní české SF - Petr a Lucie, Proč Filemon a Baucis spolu nezůstali navěky (in: Lidé ze souhvězdí Lva, 1983), Jak přišla Lali o zapalovač (in: Železo přichází z hvězd, 1983), Hrdinové kosmu (in: fanzin Villoidus, 1983). V sešitové řadě Karavana vyšel v roce 1984 jeho první SF román Jádro pudla o příbězích Rada Haagera na zkolonizovaném Marsu, podivuhodný mix fantasy a SF. K tomuto románu přibyla ještě dvě knižní pokračování: Čarodějův učeň (1989) a Šídlo v pytli (1991), a časopisecké vydání Pán modrého meče (Sedmička, 1988).

Jeho první samostatná sbírka Vejce naruby (1985) byla pro naše čtenáře SF velkým - a příjemným - překvapením. Kniha byla vybrána jako nejlepší česká SF roku a povídka Nejlepší vodvaz v dějinách swangu získala totéž ocenění v kategorii povídek. Jeho dalšími sbírkami jsou Čtvrtý den až navěky (1987), Zepelín na Měsíci (1990), Vesmír je dost nekonečný (1991) a Bůh, s r. o. (1997). Do této kategorie patří i série sborníků Klon, obsahující navíc i jeho publicistiku okolo SF.

Asi jeho nejdůležitější prací je trilogie Milénium (1991, 1994, 1995), odkud také pochází jméno Sarden, použité jako název této sci-fi rubriky Neviditelného Psa. Román Tma (1999) je parafrází našeho světa, ve které je něco jinak - přestala fungovat elektřina... V románu Měsíc mého života (1988) vytvořil kulisy kolonizovaného Měsíce, které později oživoval dalšími příběhy.

Když se objeví na conu a sedne si ke stolku, rychle se okolo něj vytvoří diskusní skupina. Je to ale otevřená společnost, jedinou podmínkou k připojení se je trpělivost při čekání na volnou židli. Jeho akční, ironizující a také filozofující styl vyprávění patří do české SF již dvě desítky let bez přerušení. Stejně tak po celou tuto dobu patří k české SF i jeho úvahy a názory o žánru a jeho souvislostech, úvahy, které nutí lidi okolo něj přemýšlet a reagovat na ně. Je silnou osobností a tak není divu, že vedle spousty příznivců má i mnohé odpůrce.

Do jeho tvorby je třeba započítat také původní i adaptované rozhlasové scénáře, libreta komiksů (poslední z nich, Pérák 2, měl předpremiéru na Avalconu 2001), překlady, přednášky a autorská čtení na conech, obecnou publicistiku o internetu, provozování serveru o digitální fotografii Digineff a řadu dalších drobných aktivit, které ale dohromady dělají docela slušný balík práce. Hodně se věnoval bojovým sportům, má pilotní průkaz na ultralehká letadla, čas od času si zajde na střelnici.
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • LIDÉ: 7 krát 8 = Ondřej Neff

 • KALNÉ VODY FANDOMU: Těžké začátky

 • AKCE: výstava FANTASTIKA V OBRAZECH

 • RECENZE: Věž vlaštovky

 • RECENZE: Obhajoba moderní podoby SF žánru

 • MEJLEM: Parcon 2001 - Program Manga Klubu

 • FILM: střihoruký Phantom Menace

 • VYŠLO: Alexandrijský prstenec W. R. Fortschena

 • FILM: Lara Croft vyrazila do světa

 • POVÍDKA: ST - Sběratelé z Keronu

 • MEJLEM: Gurun

 • VYŠLO: Angličané rádi vyprávějí v hospůdkách - a tímhle vypravěčem je A. C. Clarke

 • VYŠLO: klasická klasika, třistasedmnáctý Čtyřlístek

 • RECENZE: Nálet bez návratu - pane vrchní, třikrát!

 • FILM: Mystické a akční, ale překvapivě dobré - čili recenze 3x3 Eyes

 • Na okraj
  Josef Nesvadba = 75 let (viz medailonek z loňského roku)

  FANDOM.SK vzkazuje: uzávěrka soutěže CESTA BEZ NÁVRATU se blíží!!!

  dobrá zpráva: začal fungovat seznam SF akcí http://www.scifi.cz/scifi.php?rubr=akce

  2001-05-31 Krakatit 16:00, Ivana Kuglerová podepisuje knihy Stezky krve a Conan a Páni Severu

  čtenářská soutěž internetového knihkupectví MORDOR