NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SWNET

Čtvrtek 25.5.2000
Svátek má Viola


Vše rozbalit
Celé sbalit

Archiv vydání

 

 HLAVNÍ STRÁNKA

25.5. Babylon 5 na TV3
Přemysl Houžvička

Veleúspěšný seriál Babylon 5 uvede jako svou "výkladní skříň" od čtvrtka 25. května TV3. Stanice, která vzniká na "troskách" nynější TV Galaxie, tak aspoň částečně naplní očekávání fanoušků tohoto seriálu. Dosud jej totiž čeští diváci mohli sledovat pouze prostřednictvím slovenské TV Markíza anebo jiných zahraničních stanic.

Stanice Babylon 5 je výsledkem projektu, v němž se hlavní známé rasy Galaxie snaží najít neutrální prostor pro jednání svých zástupců. Ne všichni se ale na tento projekt dívají s pochopením, neboť nahrává mírovému řešení vzniklých problémů - a to je některým společenským vrstvám rozmanitých ras trnem v oku. Navíc, Galaxie je plná neprozkoumaných míst, které skrývají nejedno temné překvapení: civilizace staré jako sám vesmír, kdysi potupené protivníky, kteří se chtějí pomstít, netušená nebezpečí.

TV3 prozatím zakoupila práva na pilotní snímek Babylon 5: Setkání a na první dvě seriálové řady. Pilot byl nadabován v pátek 19. května a na jeho české verzi se podíleli i fanoušci SF. Dva z nich, spolumajitelé webových stránek www.babylon5.cz, měli navíc možnost zúčastnit se přímo ve studiu samotného procesu dabování. "Poprvé v historii mají fanoušci z řad domácích příznivců SF možnost od prvopočátku ovlivňovat kvalitu překladu," říká jeden z aktérů překladových úprav Martin Vaněk v narážce na někdejší problémy s českým překladem jiného SF seriálu, Star Treku.

Babylon 5 získal již v době premiérového uvedení na počátku devadesátých let tisíce příznivců. Jde o poměrně netradičně pojatý seriál: na rozdíl od epizodního charakteru drtivé většiny SF nabízí divákům formát "televizního románu", jehož jednotlivé "díly" na sebe bezprostředně navazují.

Rovněž námětově není možné Babylon 5 přiřadit k televizní SF klasice. Svět popisovaného 23. století totiž v představách tvůrce seriálu J. Michaela Straczynského (jehož jméno jasně poukazuje na slovanský původ) není právě idylickým místem. V zásadě lze říci, že jde o nepříliš optimisticky pojatou, ale o to bohužel realističtěji vykreslenou budoucnost.

Jak se s ní osazenstvo Babylonu 5 vypořádá, ukáže seriál, který s týdenní pravidelností uvidí český divák v premiérovém vysílání na TV3.Další články tohoto autora:
Přemysl Houžvička
Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

  • Babylon 5 na TV3

  • Na okraj