Úterý 14.1.2003
Svátek má Radovan

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>


Přehled článků o Euroconu 2002 v Chotěboři
>>>


Pod tímto odkazem najdete seriál paní Freiové o jazyku naší fantastiky.
>>>


Připravili jsme pro vás přehled článků, které se vztahují k mírám a váhám v překladech a vyšly na Sardenu během diskuse na dálku letos na jaře.
>>>


Vaškovi Pravdovi došla mejlem následující informace o dvaadvacátém ročníku literární soutěže Lorian Hemingway Short Story Competition.
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY

 HLAVNÍ STRÁNKA

14.1. RECENZE: Bill Baldwin, Navigátor, (pagi)

Robert Pilch připravil k vydání první z příběhů Wilfa Brima - trochu mimo pořadí, druhý až šestý díl již vyšly, ale podtitulek nezkrácené vydání v takovém případě nepotřebuje komentář - leda snad jediný: o velké důvěře nakladatele v ochotu čtenářů vrátit se k prvnímu dávno přečtenému dílu a utratit za jeho úplný text další peníze. (To první zkrácené vyšlo v roce 1993 v nakladatelství Argonit.)

Wilf Brim pochází z Carescrie, jedné z nejchudších planet Impéria. Už to, že se stal navigátorem dopravních lodí, přepravujících rudu, byl docela úspěch, který mu mohla naprostá většina jeho soukmenovců jen závidět. Válka mezi Impériem a Ligou Temných planet odčerpávala lidské zdroje natolik, že Wilf se i bez modré krve a urozeného rodokmenu mohl zapsat na Akademii navigátorů. Šlechtici jím opovrhovali - ale on se stal prvním Carescriáncem, který tuto školu dokončil. Tvrdohlavý a talentovaný, jak se na hrdinu sedmidílného seriálu ve stylu space opery patří, a taky s obrovským kusem štěstí.

Služba na torpédoborci byla tvrdou školou, setkával se tam s příteli i s lidmi, kteří jím opovrhovali kvůli jeho původu. Nebo ho obdivovali - princezna Margot, dcera jedné z nejvznešenějších rodin Impéria, si s ním rychle začala rozumět prostřednictvím poezie, zvláštního a vzácného koníčka. Wilf Brim válčí, tu a tam dostane zásah, zajmou ho nepřátelé a přátelé ho vytáhnou z bryndy, během oprav své lodi si jako dobrovolník odskočí do pozemní akce, za kterou dostane vysoká vyznamenání - rád bych toho napsal o ději víc, je pestrý a svižný, ale úkolem recenze je spíš nadhodit lehkou vůni atmosféry knihy než dát do ruky maturantům synopsi děje.

Autor hned od prvních stránek vhodil čtenáře do umělých jednotek délky i času (iraly, cykly, metacykly) a nechává ho, aby si sám odhadl, v jakém jsou vztahu k metrům a minutám našeho světa. Létání hyperprostorem je běžné stejně jako časově bezztrátová KAPPA komunikace či antigravitace, obě protivné strany jsou rozštěpeným lidstvem a tak se používaná technika a její ovládání od sebe příliš neliší. Ze začátku mi tohle všechno trochu nesedělo, ale pak mne příběh zaujal natolik, že jsem si zvykl. Ačkoliv v některých momentech si autor trochu zjednodušil výstavbu zápletky použitím, řečeno s fotbalovými komentátory, standardních situací, mám z celé knihy velmi příjemný pocit. A - protože jsem z dílů dva až šest zatím nic dalšího nečetl - jsem také zvědavý, jak se bude vyvíjet osud předmanželského trojúhelníku navigátor Wilf - princezna Margot - její předurčený ženich princ Rogan.

V porovnání s jinými space operami totiž Baldwin do příběhu vnesl vedle dobrodružství a akce také trochu sexu, poezie a lásky. Nejvíc té poezie, Wilf s Margot spolu často komunikují citováním veršů klasiků (tedy klasiků ve světě Navigátora, s našimi básníky nemají nic společného), jejich láska je doprovodným prvkem celého příběhu už od strany 33 a s jejich vzájemným sexem (nikoliv tím virtuálním, jaký jsme nedávno mohli vidět v Barbarelle) se také několikrát setkáme, i když oběma hrdinům dá dost práce najít společnou volnou chvilku v soukromí a napoprvé dojde dokonce k vyrušení ještě ve chvíli, kdy oba teprve sondují, jestli si ten druhý přeje totéž.

Při výstavbě globálního konfliktu se autor inspiroval světovou válkou a nacismem. Tyto analogie ale jsou velmi nenápadné a spíše charakterizační, než dějotvorné. V Lize Temných planet hrají důležitou roli černě odění Dozorci, kteří tak jsou analogií Waffen SS, krutost Ligy vůči obyvatelům okupovaných planet Impéria také leccos připomíná, včetně existence koncentračních táborů. Děj ale je vlastní Baldwinův, autor si ho nevypůjčoval z našich dějin.

Překladatel se s prostředím, které mu autor přichystal, vyrovnal dobře. Navigátora jsem četl jako první knihu cyklu a tak mi trvalo chvíli, než jsem se zorientoval v délkových a časových mírách a v některých dalších reáliích. Protože jsem za svého mládí byl potřísněn fyzikou, trochu jsem byl zaskočen skutečností, že v Baldwinově kvantové teorii logické čočky pod sebou vytvářejí gravitační vír, ale nakonec jsem se smířil i s tím - vždyť je to tak logické!

Myslím, že většina čtenářů brzy zjistila, že funkce navigátora v Baldwinově vesmíru ve skutečnosti odpovídá spíše kormidelníkovi námořní lodi nebo pilotovi letadla nebo současné kosmické lodi. Tomu také odpovídá originální název The Helmsman. Překladatel ale celkem logicky staví na existenci prvního českého překladu a pokračuje v jeho tradici.

Navigátor je čtivá kniha, kterou hodnotím ve své kategorii jako nadprůměrnou, obohacenou o některé prvky, které v klasické space opeře téměř povinně chyběly. Docela rád se pustím i do druhého dílu, padouch Valentin totiž unikl a také mne zajímá, jak bude autor rozvíjet zmiňovaný předmanželský trojúhelník.

Bill Baldwin: Navigátor
překlad: Robert Čapek
obálka: Petr Willert
Brokilon + Wales, 2002
437 stran, 248 Kč, brožované
ISBN 80-86309-12-6 (Brokilon), 80-86390-46-2 (Wales)
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • FILM: Jedinečný Jet Li

 • RECENZE: Bill Baldwin, Navigátor

 • AKCE: krátce - Tatracon 2003 otvírá brány!

 • RECENZE: Ján Vilikovský, Překlad jako tvorba

 • SOUTĚŽ: FAN portrét roka 2002

 • FILM: které premiéry na nás vybafnou v kinech?

 • RECENZE: Garry Kilworth, Vznešená květina (Králové mořeplavci 2)

 • FILM: Konec agenta W4C prostřednictvím psa pan Foustky

 • DVD DRBY: Tak a máme tu zase zopár DVD noviniek!

 • SVĚT: Pán prstenů: Dvě věže vyrážejí do světa a k tomu jeden objev o JRRT

 • INTERKOM: Předposlední číslo roku 2002 a Kdo je kdo v české a slovenské SF byly uvolněny pro web

 • LITERATURA: Ursula K. LeGuinová = Velmistr(yně) žánru

 • VYŠLO: k Pevnosti se přidala i jedna kniha - Meadowsova Šestá flotila

 • FILM: Fimfárum

 • CONY: Con skončil, rychle zapomeňte! (7)

 • Na okraj
  2003-02-14..16 Trpaslicon
  2003-02-01..02 Party pro Deep Space 9
  2003-01-17..19 Tolkiencon
  2003-01-18 ComicZcon, setkání SG-1


  Pagiho fotky z Pivoconu - oslavy 20 let SFK Andromeda
  Pagiho fotky z LastMinuteConu

  Melkor doplnil fotky z LastMinuteConu
  Marvinův update stránek Fandomu

  2002-12-04 10:00 - 17:00
  iDnes + Pratchett: aukce postavy ve prospěch Divadla v Dlouhé


  LastMinuteCon oznamuje:
  Zambochuv saloon (autorske cteni z pripravovane novinky, beseda, autogramiada)
  Kulhankuv saloon (beseda, autogramiada)
  Máte už dost Enterprise? Dělá se vám špatně z warpu? Navštivte s námi stanici! Již v únoru na Párty pro DS9!