Pátek 10.9.2004
Svátek má Irma

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

10.9. RECENZE: P. K. Dick, Muž z vysokého zámku, (pagi)

P. K. Dick je v SF pojmem, a navíc pojmem spojeným především s nakladatelstvím Laser. Svědčí o tom i tento útlý svazeček, technicky vzato samizdat, který Tom Jirkovský vydal v roce 1989 (v roce 1992 pak tento román vydal Laser oficiálně).

Ocitáme se v alternativní historii - Osa vyhrála druhou světovou válku, o americké území se podělily oba zainteresované státy - Německo od východu a Japonsko od západního pobřeží. Vysocí japonští okupační úředníci se vyžívají v nakupování amerických „starožitností“, mnohdy ještě páchnoucích novotou, zato vybavených stejně pravými průkazy původu, a jejich politika vůči původnímu obyvatelstvu je mírnější, než tlak na východní části bývalých USA.

A je tu jedna kniha, v oblasti světa po přímým německým vlivem zakázaná. Jmenuje se Kobylka ztěžkla a popisuje, jak válku vyhráli Spojenci, a jak se potom vyvíjel svět. Zakázaná je proto, že podporuje odboj. Proto také má její autor zemřít. Německý agent se na to připravil důkladně, jenže návnada někdy může být nebezpečná i samotnému lovci.

V San Francisku se setkávají dvě soukromé osoby - penzionovaný japonský generál a německý šlechtic. Téma dne - německé úmysly s Amerikou. A aby toho nebylo málo, v Německu stále mezi sebou soupeří jednotlivé frakce. Když zemře říšský vedoucí Bormann, boj o moc se znovu rozhoří a prostřednictvím expozitur mocenských skupin se rozšíří po celém světě.

A v neposlední řadě tu je také Kniha proměn - slavná I-ťing, která se proplétá celým příběhem. Orákulum, jehož věštby a jejich interpretace dávají ději zvláštní nádech.

Román, vydaný v roce 1962 a oceněný Hugem, je právem považován za největší dílo v oboru alternativní historie. Několikavrstevná zápletka, v níž se vzájemně kříží, ale i doplňují zájmy Japonců, několika německých frakcí a Američanů, je barvitá. Navíc je velmi specificky propracovaná, autor věnoval poměrně hodně úsilí vytvoření logicky souvislého pozadí celého příběhu, a více se soustředil na atmosféru takového alternativního světa, než na akci (přestože se tam neustále něco děje). Podobnou důkladnost a propracovanou atmosféru najdete snad jenom ve Valhale Františka Novotného, která má ale mnohem větší rozsah.

K této knize mám poněkud nostalgický vztah. Byl to první Dickův román, který jsem četl - nepočítám filmového Blade Runnera - a spolu s povídkou To je wub, kapitáne, kterou jsem již dříve přeložil pro matfyzácký fanzin Villoidus, do mne zakódoval hlavní prvky Dickovy tvorby, i když jsem je tehdy ještě neuměl pojmenovat, a možná ani ještě tehdy ani plně nevnímal. Ani postavám, ani čtenáři není jasné, která z obou alternativ je skutečná, a jak a zda vůbec je možné se dopátrat pravdy a přejít z jedné do druhé.
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: P. K. Dick, Muž z vysokého zámku

 • AKCE: Karel Roden - autogramiáda

 • MEJLEM: fotoreportáž ze Space Center v Brémách

 • RECENZE: Harry Harrison, Hvězdy a pruhy vítězí

 • SOUTĚŽ: vyhlášení 3. ročníku soutěže RADEGAST 2k+4

 • RECENZE: Štefan Huslica, Niekedy

 • (NE)RECENZE: Kmen Andromeda

 • SOUTĚŽ: o dřevěného Turka 2004/2005

 • VYŠLO: Gibson, Thorgal, Lobo, horor Dhampir, Odhalení a další

 • CENY: Hugo 2004 a Retro Hugo 1953 vyhlášeny

 • FILM: Choking Hazard - DVD na spadnutí a pokračuje soutěž o námět dvojky

 • UKÁZKA: Neal Asher - Stahovač

 • FILM: Hellboy

 • CON: Parcon - aneb cesta a zážitky jednoho fana

 • CON: pozvánka na Ovacon 18-19/9

 • Na okraj

  2004-09-18..19 Ostrava: Ovacon  2004-09-10..12 Borač: Xenacon  2004-09-06 18:00 Praha, Dům knihy Kanzelsberger, Václavské nám. 4: autogramiáda Karla Rodena u příležitosti premiéry filmu Hellboy  2004-09-02 17:00 Praha, Kavárna Řehoře Samsy, Vodiškova 30: křest grafického románu Petera Kupera Proměna od Franze Kafky (nakladatelství Netopejr)  2004-08-27..29 Brandýs n/L: Parcon 2004