Středa 10.8.2005
Svátek má Vavřinec

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu za rok 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pechy, redakce: Pagi, mejl pro redakční poštu
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY
 HLAVNÍ STRÁNKA

10.8. RECENZE: China Miéville, Železná rada
Jaroslav Houdek

Z Nádraží Perdido vyjel další vlak, pro další nejméně dva roky poslední. Podíváme se na něj pozorným okem, do kterého jsme právě zatlačili slzičku lítosti.

Ten vlak se nazývá Železná rada a je to třetí a zatím poslední z volné řady knih Chiny Miévilla, odehrávajících se ve světě nazvaném Bas-lag. Vlak vyjel na západ, tam projel westernovými kraji a skončil v zemi za hranicí představivosti většiny z nás. Mezitím se v Novém Krobuzonu, kde vlak vznikl, rozhořely plameny převratu. Situace připomíná Rusko roku 1917, válečné snažení státu je zevnitř rozvraceno levicovou revolucí. Železná rada – malý komunismus na kolečkách – je volána přes celý kontinent zpět do Nového Krobuzonu, aby se připojila ke snažení novokrobuzonské Komuny.

Nechci rozebírat politické záležitosti a motivace, raději přejdu k beletrii. Knihu si může v klidu přečíst i člověk, který dva volné předchůdce nečetl. To je určitě dobrá zpráva. Ale doporučil bych začít Perdidem. V Železné radě jsou na něj jemné odvolávky, které pomohou čtenáři pochopit hlubší souvislosti. Je samozřejmě možné přečíst si shrnutí Perdida na začátku ŽR, ale to je jako posílat Dalího obrazy přes MMS.

Zatímco Perdido byla fantasy na rozmezí thrilleru a hororu a Jizva nás zavedla na velkolepou metafyzickou a dobrodružnou plavbu po mořích, má ŽR překvapivě mnoho prvků politfiction, westernu a válečné literatury. A tak přestože Miéville volí stále stejné osvědčené formy popisu a zachovává si osobitý jazyk, nepřestává hledat nové způsoby vyprávění svých výjimečně silných příběhů. Důležité je, že před podáváním vždy vyvaří vodu a zůstane jen hustá atmosféra.

Kdo si myslel, že Miéville sáhl na samé dno bizarnosti už v Perdidu a nedovede překonat předloňský šok ze zvrácených vizí obývajících ulice Krobuzonu, bude možná překvapen, co se dá najít v divočině na západ od města. Některé pasáže, zvláště ty válečné, mohou být příliš sugestivní pro něčí žaludek.

Autor neváhá těžit z absence jasného hlavního hrdiny. Čtenář si může vybrat kteroukoli z mnoha živoucích a plasticky prokreslených postav a vžít se do ní; postava zaručeně děj neopustí, dokud dýchá. Ale protože okolo zuří válka, postavy dodýchávají vcelku běžně. Tohle dává knize tu pravou várku realističnosti, která je nutná k vyvážení fabulačních ujetostí typu „mrtvý vzduch padal na zem a v křečích vyprchával“. Také napomáhá udržovat dojem osudovosti, známý už z předchozích autorových knih.

Musím také něco vytknout. V překladu jsem našel jen jedinou mezeru, kde byl výraz cock přeložen jako kohout tam, kde mělo být cosi jiného. Ale retrospektivní intermezzo o vzniku Rady mohlo být buď kratší, nebo snad po vzoru přetvorů thaumaturgicky naroubováno do děje trochu organičtěji.

Nakladatelství Laser v edici New Wierd dává dlouhým zástupům čtenářů toužících užasnout nad silou čisté imaginace skvělou příležitost. Využijme ji. Ale jestli tohle někdy pronikne na plátna kin, odstěhuji se raději do hlubokých kanadských lesů.

China Miéville: Železná rada (Iron Council)
překlad: Milan Žáček
obálka: Edward Miller
medailon autora: Martin Šust
Laser-books, 2005
473 stran, 275 Kč, brožované
ISBN 80-7193-196-9
Další články tohoto autora:
Jaroslav Houdek

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • FILM: Fantastická čtyřka

 • CENY: vyhlášeny výsledky cen Hugo 2005

 • RECENZE: Sergej Lukjaněnko, Spektrum

 • LITERATURA: komiks v červnu - předprázdninové hromy

 • RECENZE: Lois McMaster Bujoldová, Prokletí Chalionu

 • LITERATURA: Lesk a bída překladové hororové literatury 7

 • FILM: Kinsey

 • RECENZE: China Miéville, Železná rada

 • FILM: Kouzelný kolotoč

 • REPORTÁŽ: Opožděně z Festivalu Fantazie 2005

 • VYŠLO: dotisk Zaklínače 5, Pevnost s přílohou, 2x King a Kvapilová

 • FILM: Sin City

 • RECENZE: Terry Pratchett, Zaslaná pošta

 • FILM: Dům voskových figurín

 • POVÍDKA: Skřítci, co sídlí na Kašperku

 • Na okraj

  Blog a fotky Ondřeje Nekoly z Festivalu Fantazie 2005.  fotky Jána Žižky ze Starconu a Barbarconu  Dáreček doplnil fotky z Pivoconu a Vartaconu  Palantír fotil na Eroticonu 2005!  fotky z Eroticonu (Njalo)