NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET

Čtvrtek 17.8.2000
Svátek má Petra


Vše rozbalit
Celé sbalit

Archiv vydání

 

vlakem v pátek odpoledne se slevou na Bohemiacon
>>>


Přišla prosba z ciziny: pomůžete fanovi filmu IKARIE XB1?
>>>


BOHEMIACON: vyhlášení literární soutěže
>>>


Soutěž o nejlepší fantasy 2000 skončila, souboj o nejlepší fantasy 2001 začíná!!!
>>>

 
 HLAVNÍ STRÁNKA

17.8. RECENZE: Zničený muž Alfreda Bestera, (pagi)
Zničený muž, ČR 1998, Juraj Maxon (39 kB)


Zničený muž
Alfred Bester

Ben Reich je druhý nejbohatší člověk na světě a chce být prvním. Tuctový námět, že? Jak je tedy možné, že svému autorovi (1913-1987) zajistil nesmrtelnost? Bylo by snadné říci, že ho v roce 1953 proslavilo udělení právě vzniklé ceny Hugo. Jenže to není pravda.

Ben Reich, hlavní (a záporná) postava románu, chce přehrát svého konkurenta D'Courtneye způsobem v obchodních stycích méně obvyklým, ale přesto používaným - vraždou. To ale není lehké ve světě, kde kromě miliard lidí žije i přes sto tisíc esperů - telepatů. Ti mají různě vyvinuté schopnosti - od vnímání okamžité myšlenky až po hluboký průzkum vědomí. Také proto je Lincoln Powell - jeden z policejních vyšetřovatelů - esperem prvního řádu. Soudy sice obrazy, které esper získá z mysli pachatele, neuznávají, ale je možné je použít pro získání věcných důkazů.

Už sedmdesát let nedošlo k úmyslné vraždě - až teď. D'Courtney je mrtev, vražedný nástroj nikde, jeho osobní strážci mají z paměti vymazánu hodinu času okolo vraždy, D'Courtneyova dcera zmizela. Ben Reich dokázal zrežírovat scénu tak, že je nedopadnutelný. Dokonce se proti schopnostem esperů chránil vlezlou melodií, která blokovala jeho myšlenky před čtením. Lincoln Powell ale přesto dokázal určit osobu vraha. Jenže Ben Reich je chytrý, cílevědomý a bohatý. Svědci případu mizejí - buď umírají, nebo podplaceni odlétají na vzdálené planety. Ben Reich si je vědom toho, že Lincoln Powell musí předložit věcné důkazy, a pracuje na tom, aby žádné nebyly. A navíc policejní šéf Crabbe, přímý Powellův nadřízený, měl svoji volební kampaň před několika lety financovanou - hádejte kým?

Román se rychle proměňuje v souboj dvou silných osobností - všichni ostatní účastníci děje jsou epizodními figurkami, které pomáhají udržovat na vrcholu čtenářského zájmu oba protagonisty - představitele dvou světů, lidí a esperů. Pravda, v případě Bena Reicha představitele ne zcela reprezentativního. Oba tyto světy se dotýkají a protínají. Esperovský svět je autorem promyšlen do vynikajících podrobností, z nichž nejpozoruhodnější jsou telepatické rozhovory esperů. Ty jsou od normálního mluveného hovoru odlišené kurzívou. A když se esperská zábava rozproudí, tak dokonce tyto telepatické rozhovory jsou uspořádány do vzorů, které vyplňuje text. Tady si zaslouží pochvalu překladatel i redakce, a to za výborné převzetí typografického odlišení hlasové a telepatické komunikace, byť vyplnění originálních  (dvojrozměrných) vzorů telepatických rozhovorů dobrým překladem nebyla lehká práce.

Alfred Bester: Zničený muž
Laser Books, 1998 (orig. Demolished Man, 1953)
přeložil Luboš Makarský, ilustrace Juraj Maxon
ISBN 807193044X


Demolished Man, UK 1962


Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • NAKLADATEL: Poutník

 • FANDOM: Jak jsem potkal investigativní žurnalistku

 • RECENZE: Zničený muž Alfreda Bestera

 • POPELNICE: Claude Veillot - Misandra

 • FANTASY: Fantasy jako odpověď

 • TV: Babylon 5 - Všemi dostupnými prostředky

 • SLOVÍČKAŘENÍ: Kondomerie

 • FANDOM: Plkám, plkáš, plkáme...

 • CONY: Bohemiacon přede dveřmi

 • POVÍDKA: Kterak Ludovicus Rumplbrecht demonstroval

 • FILM: Pojídači mrtvých aneb O třinácti měsíčkách

 • RECENZE: Piesok vo vetre

 • DRBY: Wells bude točit Wellse?

 • RECENZE: Ostří ozvěny

 • VYŠLO: Jane Welch - Válečné runy

 • Na okraj
  s TITANEM se roztrhl pytel - na SCIFI.CZ najdete recenzi na knihu a trojici recenzí na film, u nás navíc ještě i drby o filmu (premiéra: 3/8/2000)

  Omlouvám se Vlastovi Talašovi za vypadlé písmenko - správný odkaz je http://talpress.krakatit.cz/ (pagi)

  Co se točí na Točníku? - viz zpráva na SCIFI.CZ