Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 17.11.2004
Svátek má Mahulena
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Příliš mladí na gheto?
 >DOKUMENT: Školství politiky nezajímá
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mohlo to být jinak
 >FEJETON: Autobusová mše svatá
 >VOLBY: Malá účast při senátních volbách. Proč?
 >PSÍ PŘÍHODY: Nostalgie kolem zámotku
 >ZÁBAVA: Pořádná televize? Konečně!
 >POLITIKA: Senátní debakl vládní koalice
 >CHTIP: Ženské hormony
 >NÁZOR: Proč nechodí voliči k volebním urnám
 >SVĚT: S antiamerikanismem na věčné časy!
 >POLITIKA: Strana žen není žádný nesmysl
 >ARCHITEKTURA: Paternostery, výtahy a jiná vytahovadla
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Svět zítřka
 >MÉDIA: Válka o Novu (4.)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
17.11. RODINA A PŘÁTELÉ: Mohlo to být jinak
Ondřej Neff

Před patnácti lety to začalo. Chápu, že vám už leze 17. listopad krkem, nicméně si neodpustím jedno zavzpomínání. Mohlo to totiž dopadnout jinak.
Tou vzpomínkou se dostanu do doby nedlouho před tím, než to prasklo. V Opavě v místní knihovně jsem měl setkání se scifisty, něco jako besedu. Když to skončilo, seděli jsme v malém kroužku v řiditelně oné knihovny. Načež kde se vzal, tu se vzal, dostavil se krajský ideologický tajemník komunistické strany. Dnes už si málokdo dovede představit, jak velké zvíře to bylo. Moc těchto lidí v krajích byla ještě větší, než moc Bilaků a Jakešů v metropoli, k lidem měli blíž, mezi nimi a lidmi bylo méně filtrů a koho zmáčkli, tekla z něho krev. Ten chlap měl v knihovně milenku, chodil tam s ní souložit, proto tenkrát večer přišel, jaksi "neformálně".
Měl na sobě černou košili, rozvalil se, nalil si vodku a začla nám vykládat, že se schyluje k definitivnímu zápasu mezi zdravým jádrem a kontrarevolucí. Zápas se odehraje především v Moskvě. Gorbačov je kontrarevolucionář a musí být rozdrcen. Pak teprve nastane ta správná éra komunismu, založená na vůdcovském principu. Hitler ho vymyslel správně, jen byl nedůsledně aplikován. Teď jsme historicky zkušenější, takže ten hitlerismus konečně bude fungovat.
Tohle nám ten chlap vykládal. Bylo mi jasné, že to nemá jenom ze své hlavy. Ideologický tajemník severomoravského kraje, to byl nomenklaturní kádr Moskvy. Jistě má spojence v komunistické metropoli. Jen opakuje to, co tam slyšel. Těší se na to, co se stane, až oni to v Moskvě spustí, zavraždí Gorbačova a jeho lidi, rozjedou jatka. Pak se jatka přenesou i do kolonií a pak nastane i jeho správná chvíle.
On nežvanil. On prozradil to, co se chystalo. Toto bylo možné, toto se mohlo stát. Nemějte iluze, že by nám takzvaný Západ nějak pomohl, kdyby lidé tohoto druhu zvítězili. Nehnul by ani prstem Západ, který teď oplakává smrt masového vraha Arafata. Pár prominentních utečenců by dostalo místo na univerzitách, čtrnáct dní by noviny tiskly rozčilené články a pak by se hlavy států dál paktovaly s řezníky, kteří by nastoupili v Moskvě, Varšavě, Praze, Budapešti. Toto se mohlo stát, toto mějme na paměti, pořád, nejen dnes, kdy je patnácté výročí dne, kdy se pod komunisty pootevřelo propadlo dějin. Bohužel jen pootevřelo, ochotné paže přispěly k tomu, že se neotevřelo docela, ale to už je zase úplně jiná historie.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku