Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 24.11.2004
Svátek má Emílie
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Ustojíme vládu jedné strany?
 >ARCHITEKTURA: Podivuhodné stavby - Dům Diamant
 >SPOLEČNOST: Sedmnáctý listopad na ulici
 >EKOLOGIE: Budoucnost Šumavy je dál předmětem sporu
 >EVROPA: Český přínos EU v konfrontaci s trhem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak je to s vínem
 >SVĚT: V kaňonech Utahu (1)
 >SPOLEČNOST: Je po volbách – občane neobtěžuj
 >DOPIS: P.T. Neff Ondřej
 >PROFIL: Chris Maser
 >HUDBA: Glen Hansard aneb Dobeška nejen sklepácká
 >PENÍZE.CZ: Životní pojištění: tajemná výše provizí
 >PŘÍCHOZÍ VÍTANÍ A NEVÍTANÍ: Jejich dopad
 >POLITIKA: Občas je dobré si komunisty vyslechnout
 >PŘÍBĚHY ČESKÉ JUSTICE: Příběh patnáctý - Veřejně o neveřejném

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
24.11. RODINA A PŘÁTELÉ: Jak je to s vínem
Ondřej Neff

Pivo nepiju a proto nevím, jak to s pivem je. Tuším, že dobré. Kdyby české pivo dovedlo být tak mizerné, jako moravské víno, byla by tu už dávno nesametová revoluce.
Netvrdím, že každé moravské víno je mizerné. Onehdy jsem pil Tanzberg, tedy Železného Zweigeltrebe a to bylo opravdu velmi dobré víno. Však taky není zrovna zadarmo. Ale k nakvašenému článku mě přiměla zkušenost z minulých dnů.
V Cafouru u Anděla (Carrefour) jsme si s Ljubou koupili na zkoušku chilské víno za necelých devadesát korun flašku - velmi slušné víno! A pak přinesla odkudsi karton vína z věhlasného vinařství a věřte, když já něco leju do výlevky, tak to už opravdu mám obavy o svůj život. A stálo to 120 korun flaška, dodávka přímo od výrobce, takže bez marže v obchodě, tam by to asi přišlo taky na nějaké dvě stovky.
Nejvíc mě dopálilo, že z toho bylo cejtit jablko. Proboha, proč nevyrábějí mošt, proč nedělají cidre, proč to maskují jako víno?
Rád bych taky věděl, co dělá naše obchodní inspekce. Dnes se přece dá udělat analýza čehokoli, přesný chemický rozbor. Jak to, že obchodní inspekce trpí, že podvodníci prodávají očividně pančované víno, bez uzardění, za ceny vyšší, než jsou dnešní dovozové ceny?
Kdo si koupí takové víno za situace, kdy jsou na trhu dovezená vína, je blázen. My se pořád tváříme, že naše vinařství je cosi jako Národní divadlo nebo Karlštejn, co musíme hýčkat a automaticky uctívat. Není tomu tak. Je to normální výrobní odvětví a pokud se nenaučí produkovat kvalitní výrobky, nechť zhyne. Bohužel, situace je taková, že domácí víno je buď kvalitní, ale pak je mnohem dražší, než podobně kvalitní dovezené, anebo je mizerné a pak je taky dražší.
Což mi nepřipadá správné.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku