Středa 5.10.2005
Svátek má Eliška

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu za rok 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pechy, redakce: Pagi, mejl pro redakční poštu
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY
 HLAVNÍ STRÁNKA

5.10. RECENZE: Miroslav Žamboch & Jiří W. Procházka, Agent JFK - Pašerák, (pagi)

Tak nám začala nová série, paní Müllerová...

John Francis Kovář je samorost. A ne tak ledajaký - šest a čtvrt stopy vysoký a (abychom se vrátili k jednotkami SI) téměř metrák těžký. Tedy něco, co muselo vyrůst opravdu samo. A ze všech částí jeho těla tou nejvíce samorostlou je jeho hlava. Kvůli tomu, co ona vymyslela a zbytek JFK provedl, je vyhozen z dalšího (buďme upřímní - dalšího sestupného) pracovního místa, tentokrát v jednotce pro likvidaci průmyslových katastrof.

Dostal, jak jinak, padáka - a to hned dvojitého, od svého zaměstnavatele a od své přítelkyně. V zápětí mu je nabídnuta zajímavá práce, ale než se stihne dozvědět její popis, je i se svými náboráři katapultován do paralelní reality. Oni se mohou vrátit, on tam musí zůstat. Pročež ho čekají další konflikty a boje.

Ten svět se zatraceně moc podobá našemu. Pár změn tu ovšem najdete: Hitler zkusil použít kouzelníky, ale byl poražen ještě na československých hranicích a z války vyšel náš (nerozdělený) stát jako světová ekonomická špička, byť se značně zredukovaným obyvatelstvem a rozsáhlými pralesy v pohraničí a na vysočinách. I když magie není příliš rozšířená, úspěšně potlačila rozvoj techniky. Kalkulačky, pravda, fungují i potmě - ale to hlavně kvůli tomu, že to jsou klasická kuličková počítadla (mimochodem, jestlipak víte, že i na takovém kuličkovém počítadle se dá nejenom násobit a dělit, ale dokonce i odmocňovat?)

JFK se chce dostat domů, do své Prahy svého Vesmíru, ale to není levná záležitost, a tak musí spolupracovat s podsvětím. Pašuje kontraband do Jižních Čech, s pomocí kouzelníka vodí své spolupracovníky hledat substanci zesilující účinky magie, bojuje o holý život s konkurencí i s tajnou policií a s kontrarozvědkou. A nejen, jak se nakonec ukáže, s nimi - také s jakýmsi paralelněvesmírným dohledem. První příběh JFK je ale vlastně nultým příběhem agenta JFK, protože verbíři z něj udělají příslušníka organizace zvané EF až na posledních stránkách tohoto dílu.

Přestože knižní série jsou u nás velmi tradiční součástí čtenářské i vydavatelské kultury ať už původní (rodokapsy, modročervené knihovny, carterovky, t. b. cornovky atd.) nebo překladové (třeba zane greyovky a westerny vůbec, ale hlavně wallaceovky), v oboru české tvorby v SFFH je JFK první původní záležitostí. Přesto má silného protihráče - Marka Stonea.

Čeští autoři, kteří do přejatého vesmíru MS vstoupili (a mezi ně patří i MŽ a JWP), naskakovali do slušně rozjetého vlaku s vysokým řemeslným standardem a - hlavně - propracovanými reáliemi, postavami a interakcemi mezi nimi. JFK je i přes dlouhou přípravnou fázi literárním nováčkem, jeho univerzum je pouze lehce načrtnuto a čtenářům se v této knize zatím dostaly jen nepatrné náznaky.

Přesto - nebo možná právě proto - je z prvního dílu cítit určitá rozpačitost. Síla Marka Stonea je v cyklickém charakteru jeho univerza, konec jeho příběhů je v podstatě návratem k výchozímu stavu, čas se jakoby vrací na původní hodnotu. První příběh JFK je naproti tomu lineární, kromě samozřejmého pobavení čtenáře vysvětluje kam a jak se JFK dostal, proč je - či bude - agentem, co EF dělá, jaké k tomu má prostředky a pravomoci a tak dále.

Také tu najdete několik postav, které z hlediska příběhu první knihy nemají opodstatněnou existenci a tak jen zbývá doufat, že se časem vrátí v dalších dílech. A navíc autoři absolvovali asi nejobtížnější kus překážkové dráhy jménem JFK: vedle vlastního prostředí oné paralelní Prahy a Československa (které bylo vybudované velmi zajímavě a až pikareskně) se nějak musely vejít i zmiňovaný instalační balík informací o EF. V dalších dílech to už budou „jen“ upgrady nevelkého rozsahu, doplňky a rozšíření, které už nebudou zatěžovat ani čtenáře, ani text a vlastně ani autory tak, jak tomu bylo v prvním díle. Je totiž otázkou, zda se JFK bude jako postava dále vyvíjet (a tudíž série bude mít i „vnější kostru“ či trajektorii) nebo zda autoři přistoupí na koncept cyklického děje typu MS. Přestože je první varianta velmi lákavá - velice velmi lákavá - je ale zároveň i nesmírně obtížná a její naplnění by vyžadovalo času a úsilí srovnatelného se psaním mnohem tlustších ságodlouhých příběhů.

První díl JFK je proto trochu nestandardní. Je natolik dobrý, aby nalákal čtenáře na pokračování (když druhý díl má navíc i mnohem hezčí obálku), a přitom - především díky zmiňovanému balíku instalačních informací - je zřejmé, že další díly budou ještě kompaktnější a že v nich bude možné věnovat akci mnohem více prostoru a soustředění, než v této knize. Máme se tedy na co těšit. Na webových stránkách www.agent-jfk.cz navíc autoři slibují i zlepšení redakční práce (která se v tomto díle opravdu nepovedla) a najdete tam také přehled připravovaných pokračování - vedle této autorské dvojice se na nich budou podílet také Tomáš Němec (pátý díl) a Petr Schink (sedmý díl).

Miroslav Žamboch & Jiří W. Procházka: Agent JFK - Pašerák
obálka: Dana Haferová
Triton ve spolupráci s EF, edice Trifid, 2005
110 stran, 89 Kč, brožované
ISBN 80-7254-716-X
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • LITERATURA: Ikarie 10/2005 Poslední podpásovka?

 • RECENZE: Miroslav Žamboch & Jiří W. Procházka, Agent JFK - Pašerák

 • PR: Avalcon Speciál opět se zahraničním hostem

 • RECENZE: R. E. Feist, S. Stirling, Jimmy Ručka

 • FILM: Ghost in the Shell 1 a 2

 • FILM: boxoffice SFFH aneb jak si vedou naši?

 • RECENZE: Isaac Asimov, Ani sami bohové

 • LIDÉ: Steve Cockayne

 • DRBY: Serenity nebude, Gaiman na plátně

 • SOUTĚŽ: o dřevěného Turka 2005/2006

 • VYŠLO: Leibowitz 2, dotisk Ocelových jeskyní, Koontz, Crichton a další

 • LITERATURA: Recenzovat či nerecenzovat

 • RECENZE: Valerio Evangelisti, Tajemství inkvizitora Eymerika

 • LIDÉ: Stephen Michael Baxter

 • RECENZE: Peter F. Hamilton, Nahý bůh - 3., Víra

 • Na okraj

  2005-09-23 16:00 Praha 8 - Karlín, Petra Slezáka 5: otevření nové prodejny Altaru  2005-09-22 18:00 Praha, Krakatit: křest prvního dílu série JFK (J. W. Procházka, M. Žamboch)  Palantír fotil na Parconu a Festivalu Fantazie  fotogalerie Jána Žižky z Taurconu  vyšlo DVD Červený trpaslík